Features
- 50kW (LPG) / 48kW (NG) Liquid-Cooled Standby Generator
- For commercial buildings with 277/480V 3-Phase service
- Premium 5-Year / 2000 Hour Limited Warranty
- Backed by Kohler's extraordinary reliability and performance
- Runs on Clean Burning Natural Gas and LP Vapor
- Simple field conversion, while maintaining emission certification
- Remarkable Power Quality
- Exceptional voltage and frequency regulation with ultra-low THD
- Clean power for even the most sensitive electronics
- Fast-ResponseX Excitation System
- Easily handle full loads within 10 seconds
- Sound-Attenuating Aluminum Enclosure
- Fade, scratch, and corrosion-resistant powder-baked finish
- Internal silencer and acoustic insulation keeps dB under 61 at 7M
- RDC2 Controller - Controls Generator and RXT Series Transfer Switch
- Provides advanced control, system monitoring and diagnostics
- Built-in 2.5 amp battery charger
- 2-Line Backlit LCD Digital Display
- Easy to read local data access in all lighting conditions
- Kohler 6.2L Liquid-Cooled Engine
- Powerful, reliable Industrial-Grade design with hydraulic valve lifters
- Runs at 1800 RPM for fuel efficient and quieter operation
- Meets NFPA 37 4.1.4 Requirements For Reduced Setback
- Can be installed within 18" of structure
- GFCI Service Outlet
- Ideal for powering heater kits or for powering service tools
- Remote Monitoring System (Included)
- Built-in Ethernet card, no hardware needed
- Requires OnCue Plus Wireless Radio Kit For Wireless Monitoring (Sold Separately)
- Kohler Energy Management App
- Get real-time alerts on generator status, remote control and maintenance records
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1690 lbs |
| Length | 89-13/16" |
| Width | 32-7/8" |
| Height | 46-1/2" |
Specifications
| Voltage | 277, 480V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 50,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 48,000 Watts |
| LP Power Capacity | 50,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 512 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 875 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 5 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 9 gallons/hr |
| Amperage | 75A |
| Decibel Rating @ 7m | 61 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 6200 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Warranty | 5 Year |
Plug Type
| NEMA 5-20R - GFCI | (1) NEMA 5-20R - GFCI |
Kohler Power Systems RCL Series 50kW (277 / 480V) Three-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator
- Product Code: 48RCLC-QS8
Features
- 50kW (LPG) / 48kW (NG) Liquid-Cooled Standby Generator
- For commercial buildings with 277/480V 3-Phase service
- Premium 5-Year / 2000 Hour Limited Warranty
- Backed by Kohler's extraordinary reliability and performance
- Runs on Clean Burning Natural Gas and LP Vapor
- Simple field conversion, while maintaining emission certification
- Remarkable Power Quality
- Exceptional voltage and frequency regulation with ultra-low THD
- Clean power for even the most sensitive electronics
- Fast-ResponseX Excitation System
- Easily handle full loads within 10 seconds
- Sound-Attenuating Aluminum Enclosure
- Fade, scratch, and corrosion-resistant powder-baked finish
- Internal silencer and acoustic insulation keeps dB under 61 at 7M
- RDC2 Controller - Controls Generator and RXT Series Transfer Switch
- Provides advanced control, system monitoring and diagnostics
- Built-in 2.5 amp battery charger
- 2-Line Backlit LCD Digital Display
- Easy to read local data access in all lighting conditions
- Kohler 6.2L Liquid-Cooled Engine
- Powerful, reliable Industrial-Grade design with hydraulic valve lifters
- Runs at 1800 RPM for fuel efficient and quieter operation
- Meets NFPA 37 4.1.4 Requirements For Reduced Setback
- Can be installed within 18" of structure
- GFCI Service Outlet
- Ideal for powering heater kits or for powering service tools
- Remote Monitoring System (Included)
- Built-in Ethernet card, no hardware needed
- Requires OnCue Plus Wireless Radio Kit For Wireless Monitoring (Sold Separately)
- Kohler Energy Management App
- Get real-time alerts on generator status, remote control and maintenance records
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1690 lbs |
| Length | 89-13/16" |
| Width | 32-7/8" |
| Height | 46-1/2" |
Specifications
| Voltage | 277, 480V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 50,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 48,000 Watts |
| LP Power Capacity | 50,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 512 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 875 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 5 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 9 gallons/hr |
| Amperage | 75A |
| Decibel Rating @ 7m | 61 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 6200 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Warranty | 5 Year |
Plug Type
| NEMA 5-20R - GFCI | (1) NEMA 5-20R - GFCI |
- Brand: Kohler
- SKU: 48RCLC-QS8
- Viewed: 10
- Availability: In Stock
$21,716.00
Tags:Cummins generatorAg Series175kW generatordiesel generatorstandby generatorliquid cooled generatorsingle phase generatoropen skid generatoragricultural generatorbackup power systememergency generatorindustrial generatorCummins Power Generationcommercial generatorheavy duty generatorKohler generatorRCL Series50RCL50kW generatorstandby generatorliquid cooled generatorthree phase generatorbackup power systememergency generatornatural gas generatorpropane generatorKohler Power Systemsautomatic standby generatorcommercial generatorindustrial generator

