Features
- Kohler 125kW Light Commercial Emergency Generator
- For commercial buildings with 120/240V 3-Phase service
- Premium 5-Year / 2000 Hour Limited Warranty
- Backed by Kohler's extraordinary reliability and performance
- Runs on Clean Burning Natural Gas and LP Vapor
- Simple field conversion, while maintaining emission certification
- Industrial-Grade, Kohler 6.2L Liquid-Cooled Engine
- Powerful, reliable Industrial-Grade design with hydraulic valve lifters
- Runs at 1800 RPM for fuel efficient and quieter operation
- Remarkable Power Quality
- Exceptional voltage and frequency regulation with ultra-low THD
- Clean power for even the most sensitive electronics
- Fast-ResponseX Excitation System
- Easily handle full loads within 10 seconds
- Kohler APM402 Controller
- Provides advanced control, system monitoring and system diagnostics
- Integrated hybrid voltage regulator with +/- 0.5% regulation
- Remote communication thru a PC via network / serial configuration
- Digital Display and Menu Control
- Provides easy to read local data access
- Sound-Attenuating Steel Enclosure
- Fade, scratch, and corrosion-resistant powder-baked finish
- Internal silencer and acoustic insulation keeps dB under 70 at 7M
- Local Emergency Stop Switch
- Provides added safety when generator is operating
- Includes Pre-Installed Block Heater
- Provides easier generator starting and quicker warm up times
- Not Compatible For Off-Grid Applications
- Approved for stationary standby applications in locations served by a reliable utility source
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 3562 lbs |
| Length | 138-13/16" |
| Width | 45-3/8" |
| Height | 65-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120 / 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 125,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 125,000 Watts |
| LP Power Capacity | 125,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 1,084 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 1,678 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 11 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 19 gallons/hr |
| Amperage | 376A |
| Decibel Rating @ 7m | 71 dbA |
| Enclosure Material | Steel |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 6200 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
Kohler Power Systems KG Series 125 kW (120 / 240V) Three-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator (Steel)
- Product Code: KG125R-QS3
Features
- Kohler 125kW Light Commercial Emergency Generator
- For commercial buildings with 120/240V 3-Phase service
- Premium 5-Year / 2000 Hour Limited Warranty
- Backed by Kohler's extraordinary reliability and performance
- Runs on Clean Burning Natural Gas and LP Vapor
- Simple field conversion, while maintaining emission certification
- Industrial-Grade, Kohler 6.2L Liquid-Cooled Engine
- Powerful, reliable Industrial-Grade design with hydraulic valve lifters
- Runs at 1800 RPM for fuel efficient and quieter operation
- Remarkable Power Quality
- Exceptional voltage and frequency regulation with ultra-low THD
- Clean power for even the most sensitive electronics
- Fast-ResponseX Excitation System
- Easily handle full loads within 10 seconds
- Kohler APM402 Controller
- Provides advanced control, system monitoring and system diagnostics
- Integrated hybrid voltage regulator with +/- 0.5% regulation
- Remote communication thru a PC via network / serial configuration
- Digital Display and Menu Control
- Provides easy to read local data access
- Sound-Attenuating Steel Enclosure
- Fade, scratch, and corrosion-resistant powder-baked finish
- Internal silencer and acoustic insulation keeps dB under 70 at 7M
- Local Emergency Stop Switch
- Provides added safety when generator is operating
- Includes Pre-Installed Block Heater
- Provides easier generator starting and quicker warm up times
- Not Compatible For Off-Grid Applications
- Approved for stationary standby applications in locations served by a reliable utility source
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 3562 lbs |
| Length | 138-13/16" |
| Width | 45-3/8" |
| Height | 65-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120 / 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 125,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 125,000 Watts |
| LP Power Capacity | 125,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 1,084 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 1,678 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 11 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 19 gallons/hr |
| Amperage | 376A |
| Decibel Rating @ 7m | 71 dbA |
| Enclosure Material | Steel |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 6200 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
- Brand: Kohler
- SKU: KG125R-QS3
- Viewed: 24
- Availability: In Stock
$36,634.00
Tags:Kohler GeneratorKohler KG Series125kW GeneratorThree Phase GeneratorStandby GeneratorLiquid Cooled GeneratorMulti Fuel GeneratorSteel GeneratorCommercial GeneratorBackup Power GeneratorEmergency GeneratorNatural Gas GeneratorPropane GeneratorIndustrial Power SystemKohler Power Systems

