Features
| Kohler 38RCLB Liquid-Cooled Standby Generator | For larger homes and light commercial applications |
| Factory Installed 500W Block Heater | Recommended for applications below 32 degrees F |
| Premium 5-Year / 2000 Hour Limited Warranty | Backed by Kohler's extraordinary reliability and performance |
| Brushless-Alternator For High Quality, Cleaner Generator Power | Advanced voltage / Hz regulation prevents unstable power |
| Protects sophisticated electronics with ultra-low distortion (THD) | RDC2 Digital Controller - Controls Generator and RXT Transfer Switch* |
| Provides advanced control, system monitoring and diagnostics | Electronic speed control and digital voltage regulation (DVR) |
| Built-in 2.5 amp battery charger | 2-Line Backlit LCD Digital Display |
| Easy to read local data access in all lighting conditions | Programmable exerciser for weekly or bi-weekly self-testing |
| 2.2 L Turbocharged Liquid-Cooled Engine (1800 RPM) | Runs on clean burning Natural Gas or LP fuel |
| Simple field conversion while maintaining emission certification | Sound-Attenuating Aluminum Enclosure and "Quieter" Cooling System |
| Fade, scratch, and corrosion-resistant powder-baked finish | Meets 181 MPH wind load rating |
| "Quieter" Cooling System | Electronic fan, internal silencer and acoustic insulation |
| Keeps dB under 61 at 7M (23') during normal operation | Meets NFPA 37 4.1.4 Requirements For Reduced Setback |
| Can be installed within 18" of structure | GFCI Service Outlet |
| Ideal for powering heater kits or for powering service tools | Remote Monitoring System (Included) |
| Built-in Ethernet card, no hardware needed | Requires OnCue Plus Wireless Radio Kit For Wireless Monitoring (Sold Separately) |
| Kohler Energy Management App | Get real-time alerts on generator status, remote control and maintenance records |
| ***Not Compatible For Off-Grid Applications*** | Approved for stationary standby applications in locations served by a reliable utility source |
| *Requires Automatic Transfer Switch (Sold Separately) |
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1370 lbs |
| Length | 74" |
| Width | 32-7/8" |
| Height | 46" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 38,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 38,000 Watts |
| LP Power Capacity | 38,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 327 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 492 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 3 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 6 gallons/hr |
| Amperage | 158A |
| Decibel Rating @ 7m | 53 - 61 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 2200 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Warranty | 5 Year |
Plug Type
| plug_type_NEMA 5-20R - GFCI.jpg | (1) NEMA 5-20R - GFCI |
Kohler Power Systems RCL Series 38kW (120 / 240V) Single-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator with Block Heater
- Product Code: 38RCLC-QS50
Features
| Kohler 38RCLB Liquid-Cooled Standby Generator | For larger homes and light commercial applications |
| Factory Installed 500W Block Heater | Recommended for applications below 32 degrees F |
| Premium 5-Year / 2000 Hour Limited Warranty | Backed by Kohler's extraordinary reliability and performance |
| Brushless-Alternator For High Quality, Cleaner Generator Power | Advanced voltage / Hz regulation prevents unstable power |
| Protects sophisticated electronics with ultra-low distortion (THD) | RDC2 Digital Controller - Controls Generator and RXT Transfer Switch* |
| Provides advanced control, system monitoring and diagnostics | Electronic speed control and digital voltage regulation (DVR) |
| Built-in 2.5 amp battery charger | 2-Line Backlit LCD Digital Display |
| Easy to read local data access in all lighting conditions | Programmable exerciser for weekly or bi-weekly self-testing |
| 2.2 L Turbocharged Liquid-Cooled Engine (1800 RPM) | Runs on clean burning Natural Gas or LP fuel |
| Simple field conversion while maintaining emission certification | Sound-Attenuating Aluminum Enclosure and "Quieter" Cooling System |
| Fade, scratch, and corrosion-resistant powder-baked finish | Meets 181 MPH wind load rating |
| "Quieter" Cooling System | Electronic fan, internal silencer and acoustic insulation |
| Keeps dB under 61 at 7M (23') during normal operation | Meets NFPA 37 4.1.4 Requirements For Reduced Setback |
| Can be installed within 18" of structure | GFCI Service Outlet |
| Ideal for powering heater kits or for powering service tools | Remote Monitoring System (Included) |
| Built-in Ethernet card, no hardware needed | Requires OnCue Plus Wireless Radio Kit For Wireless Monitoring (Sold Separately) |
| Kohler Energy Management App | Get real-time alerts on generator status, remote control and maintenance records |
| ***Not Compatible For Off-Grid Applications*** | Approved for stationary standby applications in locations served by a reliable utility source |
| *Requires Automatic Transfer Switch (Sold Separately) |
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1370 lbs |
| Length | 74" |
| Width | 32-7/8" |
| Height | 46" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 38,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 38,000 Watts |
| LP Power Capacity | 38,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 327 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 492 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 3 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 6 gallons/hr |
| Amperage | 158A |
| Decibel Rating @ 7m | 53 - 61 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 2200 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Warranty | 5 Year |
Plug Type
| plug_type_NEMA 5-20R - GFCI.jpg | (1) NEMA 5-20R - GFCI |
- Brand: Kohler
- SKU: 38RCLB
- Viewed: 12
- Availability: In Stock
$19,209.00
Tags:kohler rcl serieskohler 38kw generatorliquid cooled standby generatorwhole home backup generatorkohler standby generatorcommercial standby generatorautomatic standby generatornatural gas standby generatorlp gas generatorbackup power systemsingle phase generatorkohler liquid cooledemergency power generatorpremium standby generatorsmart backup generatorheavy duty generatorkohler power systemsresidential standby generatorindustrial standby generatorblock heater generator

