Features
- 10kW (LPG) / 9kW (NG) Guardian Air-Cooled Standby Generator
- Protects your home and family during a power outage
- Includes Mobile Linkâ„¢ Wi-Fi Remote Monitoring*
- Monitor generator status on a smart phone, tablet or PC
- *Requires internet connection and wireless router
- *Automatic Operation Only*
- Fully automatic operation when paired with Generac Smart Switch
- 5-Year Limited Warranty
- Plus 24/7-365 Customer Support
- Have your questions answered when it's convenient for you
- New 460cc Generac G-Force Engine
- Specifically designed for the demanding standby environment
- Full pressure lubrication system with 2 year oil change interval
- Operates On Clean Burning, Efficient Natural Gas or LP (Vapor)
- Connects to your existing LP or natural gas fuel supply
- True Power Electrical Technology
- Less than 5% Total Harmonic Distortion (THD) for utility grade power
- Automatic Digital Voltage Regulation (+/-1%)
- Allows for faster response time and maximum motor starting ability
- Evolutionâ„¢ 2.0 Digital Controller
- Multilingual, 2-Line LCD display for simple, straightforward operation
- Programmable-exerciser helps prevent oil seal drying and damage
- QUIET-TESTâ„¢ Self-Test Mode
- Runs at a lower RPM for a five or twelve minute test
- Aluminum Enclosure with RhinoCoatâ„¢ Powder-Coated Finish
- Corrosion resistant design for all weather conditions
- Installation Flexibility*
- Can be installed within 18" of a building;
- *Always check local building codes
- Generac Standby Generators and Engines - Built In The USA*
- Built in the USA using domestic and foreign parts
- Additional Features
- Flexible fuel line
- Built-in Battery Charger (Battery Sold Separately)
Overview
| Product Category | Home Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 338 lbs |
| Length | 48" |
| Width | 25" |
| Height | 29" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 10,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 9,000 Watts |
| LP Power Capacity | 10,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 101 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 127 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 1 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 1 gallons/hr |
| Amperage | 41.7A |
| Decibel Rating @ 7m | 61 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Wi-Fi | Yes |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 460 CC |
| RPM | 3600 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Made in America | Yes |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Warranty | 5 Year Commercial, 5 Year Commercial Engine, 5 Year Residential, and 5 Year Residential Engine |
Dimensions and Measurements
| Height | 29 in. |
| Length | 48 in. |
| Product Weight | 338 lbs. |
| Width | 25 in. |
Included Components
| Automatic Transfer Switch Included | No |
Characteristics and Features
| Cooling Type | Air Cooled |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Engine Brand | Generac |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Wireless Communication | WiFi |
Electrical and Operational Information
| Amperage | 41.7 |
| Circuit Breaker Size | 45 |
| Cubic Capacity | 460 cc |
| Decibel Rating @ 7m | 61 |
| Electrical Phases | 1 |
| Frequency | 60 Hertz |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 1.48 GPH |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 0.97 GPH |
| LP Power Capacity | 10000 |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 127 CFH |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 101 CFH |
| NG Power Capacity | 9000 |
| RPM | 3600 |
| Running Wattage | 10000 |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Voltage | 120, 240 |
Generac Guardian Series 10 kW (120 / 240V) Single-Phase Air Cooled Multi-Fuel Standby Generator
- Product Code: 7171
Features
- 10kW (LPG) / 9kW (NG) Guardian Air-Cooled Standby Generator
- Protects your home and family during a power outage
- Includes Mobile Linkâ„¢ Wi-Fi Remote Monitoring*
- Monitor generator status on a smart phone, tablet or PC
- *Requires internet connection and wireless router
- *Automatic Operation Only*
- Fully automatic operation when paired with Generac Smart Switch
- 5-Year Limited Warranty
- Plus 24/7-365 Customer Support
- Have your questions answered when it's convenient for you
- New 460cc Generac G-Force Engine
- Specifically designed for the demanding standby environment
- Full pressure lubrication system with 2 year oil change interval
- Operates On Clean Burning, Efficient Natural Gas or LP (Vapor)
- Connects to your existing LP or natural gas fuel supply
- True Power Electrical Technology
- Less than 5% Total Harmonic Distortion (THD) for utility grade power
- Automatic Digital Voltage Regulation (+/-1%)
- Allows for faster response time and maximum motor starting ability
- Evolutionâ„¢ 2.0 Digital Controller
- Multilingual, 2-Line LCD display for simple, straightforward operation
- Programmable-exerciser helps prevent oil seal drying and damage
- QUIET-TESTâ„¢ Self-Test Mode
- Runs at a lower RPM for a five or twelve minute test
- Aluminum Enclosure with RhinoCoatâ„¢ Powder-Coated Finish
- Corrosion resistant design for all weather conditions
- Installation Flexibility*
- Can be installed within 18" of a building;
- *Always check local building codes
- Generac Standby Generators and Engines - Built In The USA*
- Built in the USA using domestic and foreign parts
- Additional Features
- Flexible fuel line
- Built-in Battery Charger (Battery Sold Separately)
Overview
| Product Category | Home Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 338 lbs |
| Length | 48" |
| Width | 25" |
| Height | 29" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 10,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 9,000 Watts |
| LP Power Capacity | 10,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 101 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 127 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 1 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 1 gallons/hr |
| Amperage | 41.7A |
| Decibel Rating @ 7m | 61 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Wi-Fi | Yes |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 460 CC |
| RPM | 3600 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Made in America | Yes |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Warranty | 5 Year Commercial, 5 Year Commercial Engine, 5 Year Residential, and 5 Year Residential Engine |
Dimensions and Measurements
| Height | 29 in. |
| Length | 48 in. |
| Product Weight | 338 lbs. |
| Width | 25 in. |
Included Components
| Automatic Transfer Switch Included | No |
Characteristics and Features
| Cooling Type | Air Cooled |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Engine Brand | Generac |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Wireless Communication | WiFi |
Electrical and Operational Information
| Amperage | 41.7 |
| Circuit Breaker Size | 45 |
| Cubic Capacity | 460 cc |
| Decibel Rating @ 7m | 61 |
| Electrical Phases | 1 |
| Frequency | 60 Hertz |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 1.48 GPH |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 0.97 GPH |
| LP Power Capacity | 10000 |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 127 CFH |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 101 CFH |
| NG Power Capacity | 9000 |
| RPM | 3600 |
| Running Wattage | 10000 |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Voltage | 120, 240 |
- Brand: Generac
- SKU: bci4724946
- Viewed: 140
- Availability: In Stock
$3,042.00
Tags:GeneracGenerac Guardian SeriesGenerac 10kW10kW GeneratorStandby GeneratorHome Standby GeneratorResidential GeneratorSingle Phase Generator120/240V GeneratorAir Cooled GeneratorMulti Fuel GeneratorLPG GeneratorNatural Gas GeneratorAutomatic GeneratorBackup Power SystemHome Backup PowerEmergency Power GeneratorWhole House GeneratorReliable Power Generator
%20Single-Phase%20Air%20Cooled%20Multi-Fuel%20Standby%20Generator-450x500.jpg)

%20Single-Phase%20Air%20Cooled%20Multi-Fuel%20Standby%20Generator%20with%20100a%20ATS-75x83.jpg)
%20Single-Phase%20Air%20Cooled%20Multi-Fuel%20Standby%20Generator%20with%20100a%20Automatic%20Transfer%20Switch-75x83.jpg)


