Features
- Generac 18kW Air-Cooled Standby Generator with Automatic Transfer Switch Package
- Cellular connectivity, easy to use, whole house power backup, smart outage solution
- Includes 200-Amp Service Entrance Rated Automatic Smart Switch
- Installs between main meter and service panel
- Allows for faster and less costly installation
- Whole House Protection
- Keep your family comfortable and connected during power outages.
- Avoid the disruption of losing refrigeration, heating/cooling, lights and connectivity of your devices
- Generator that automatically detects an outage and delivers backup power to your home
- Lowest Total Cost Of Ownership
- Electronic fuel and ignition control optimizes fuel use
- A more cost-efficient and lower emission back-up power solution On average versus Generac Guardian Series standby generators
- *Requires Mobile Link premium subscription
- Also Includes
- QwikHurricane Generator Pad and Starting Battery
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 426 lbs |
| Length | 46-3/8" |
| Width | 26-5/16" |
| Height | 30-11/16" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 18,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 17,000 Watts |
| LP Power Capacity | 18,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 164 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 235 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 2 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 3 gallons/hr |
| Amperage | 75A |
| Decibel Rating @ 7m | 55 - 65 dbA |
| Transfer Switch | Service Disconnect |
| Mounting Pad | Composite (Included) |
| Cooling Type | Air Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 816 CC |
| RPM | 3600 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
Generac 18kW (120 / 240V) Single-Phase Air Cooled Multi-Fuel Standby Generator with 200a Smart Automatic Transfer Switch, Cellular, Wi-Fi, Bluetooth, Battery
- Product Code: EGD-7324-KIT-QP
Features
- Generac 18kW Air-Cooled Standby Generator with Automatic Transfer Switch Package
- Cellular connectivity, easy to use, whole house power backup, smart outage solution
- Includes 200-Amp Service Entrance Rated Automatic Smart Switch
- Installs between main meter and service panel
- Allows for faster and less costly installation
- Whole House Protection
- Keep your family comfortable and connected during power outages.
- Avoid the disruption of losing refrigeration, heating/cooling, lights and connectivity of your devices
- Generator that automatically detects an outage and delivers backup power to your home
- Lowest Total Cost Of Ownership
- Electronic fuel and ignition control optimizes fuel use
- A more cost-efficient and lower emission back-up power solution On average versus Generac Guardian Series standby generators
- *Requires Mobile Link premium subscription
- Also Includes
- QwikHurricane Generator Pad and Starting Battery
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 426 lbs |
| Length | 46-3/8" |
| Width | 26-5/16" |
| Height | 30-11/16" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 18,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 17,000 Watts |
| LP Power Capacity | 18,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 164 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 235 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 2 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 3 gallons/hr |
| Amperage | 75A |
| Decibel Rating @ 7m | 55 - 65 dbA |
| Transfer Switch | Service Disconnect |
| Mounting Pad | Composite (Included) |
| Cooling Type | Air Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 816 CC |
| RPM | 3600 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
- Brand: Generac
- SKU: GEN-18KW-200A-SMART-BAT
- Viewed: 119
- Availability: In Stock
$6,073.00
Tags:GeneracGenerac 18kW18kW GeneratorStandby GeneratorHome Standby GeneratorResidential GeneratorWhole House GeneratorSingle Phase Generator120/240V GeneratorAir Cooled GeneratorMulti Fuel GeneratorLPG GeneratorNatural Gas GeneratorSmart GeneratorSmart ATS Generator200A ATSAutomatic Transfer SwitchWiFi GeneratorBluetooth GeneratorCellular Monitoring GeneratorBattery Included GeneratorGenerator BundleBackup Power SystemHome Backup PowerEmergency Power GeneratorReliable Power Generator

