Features
- Kohler 150ERESC Light Commercial Emergency Generator
- For commercial buildings with 120/208V 3-Phase service
- Industrial-Grade PSI 8.8L Turbocharged V-8 Engine (1800 RPM)
- A powerful, reliable and fuel efficient motor that's built to last
- Remarkable Power Quality
- Exceptional voltage and frequency regulation with ultra-low THD
- Clean power for even the most sensitive electronics
- Fast-Response X Excitation System
- Easily handle full loads within 7-10 seconds
- KohlerAMP402 Controller
- Provides advanced control, system monitoring and diagnostics
- Digital Display and Menu For Local Data Access
- Remote communication through a PC via network or serial configuration
- Sound-Attenuating Steel Enclosure
- Fade, scratch, and corrosion-resistant textured e-coat paint
- Internal silencer and acoustic insulation keeps dB under 73 at 7M
- Includes Pre-Installed Block Heater
- Provides easier generator starting and quicker warm up times
- Added Features
- Electronic Governor, Battery Rack and Cables
- Oil drain extension, Local emergency stop button and Owner's Manual
- Not Compatible For Off-Grid Applications
- Approved for stationary standby applications in locations served by a reliable utility source
- Industry-Leading 5 Year or 2000 Hour Standby Warranty
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 4183 lbs |
| Length | 139" |
| Width | 45-3/8" |
| Height | 66-13/16" |
Specifications
| Voltage | 120 / 208V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 150,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 150,000 Watts |
| LP Power Capacity | 139,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 1,102 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 1,965 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 11 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 20 gallons/hr |
| Amperage | 520A |
| Decibel Rating @ 7m | 73 dbA |
| Enclosure Material | Steel |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | PSI |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 8800 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
Kohler Power Systems ERESC Series 150kW (120 / 208V) Three-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator (Steel)
- Product Code: 150ERESC-MV10
Features
- Kohler 150ERESC Light Commercial Emergency Generator
- For commercial buildings with 120/208V 3-Phase service
- Industrial-Grade PSI 8.8L Turbocharged V-8 Engine (1800 RPM)
- A powerful, reliable and fuel efficient motor that's built to last
- Remarkable Power Quality
- Exceptional voltage and frequency regulation with ultra-low THD
- Clean power for even the most sensitive electronics
- Fast-Response X Excitation System
- Easily handle full loads within 7-10 seconds
- KohlerAMP402 Controller
- Provides advanced control, system monitoring and diagnostics
- Digital Display and Menu For Local Data Access
- Remote communication through a PC via network or serial configuration
- Sound-Attenuating Steel Enclosure
- Fade, scratch, and corrosion-resistant textured e-coat paint
- Internal silencer and acoustic insulation keeps dB under 73 at 7M
- Includes Pre-Installed Block Heater
- Provides easier generator starting and quicker warm up times
- Added Features
- Electronic Governor, Battery Rack and Cables
- Oil drain extension, Local emergency stop button and Owner's Manual
- Not Compatible For Off-Grid Applications
- Approved for stationary standby applications in locations served by a reliable utility source
- Industry-Leading 5 Year or 2000 Hour Standby Warranty
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 4183 lbs |
| Length | 139" |
| Width | 45-3/8" |
| Height | 66-13/16" |
Specifications
| Voltage | 120 / 208V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 150,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 150,000 Watts |
| LP Power Capacity | 139,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 1,102 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 1,965 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 11 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 20 gallons/hr |
| Amperage | 520A |
| Decibel Rating @ 7m | 73 dbA |
| Enclosure Material | Steel |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | PSI |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 8800 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
- Brand: Kohler
- SKU: 150ERESC-MV10
- Viewed: 22
- Availability: In Stock
$43,689.00
Tags:Kohler GeneratorKohler 150ERESC150kW GeneratorThree Phase GeneratorCommercial GeneratorStandby GeneratorLiquid Cooled GeneratorBackup Power GeneratorEmergency GeneratorMulti Fuel GeneratorSteel GeneratorPSI Engine GeneratorNatural Gas GeneratorPropane GeneratorIndustrial Power System

