Features
60kW Liquid-Cooled Standby Generator
- For commercial buildings with 120/208V 3-Phase service
Kohler 6.2L Liquid-Cooled Engine (1800 RPM)
- A powerful, reliable and fuel efficient motor that's built to last
Remarkable Power Quality
- Exceptional voltage and frequency regulation with ultra-low THD
- Clean power for even the most sensitive electronics
Fast-Response Time
- Easily handle full loads within 7-10 seconds
RDC2 Controller - Controls Generator and RXT Transfer Switch
- Provides advanced control, system monitoring and diagnostics
- Built-in 2.5 amp battery charger
2-Line Backlit LCD Digital Display
- Easy to read local data access in all lighting conditions
Sound-Attenuating Aluminum Enclosure
- Fade, scratch, and corrosion-resistant powder-baked finish
- Internal silencer and acoustic insulation keeps dB under 61 at 7M
Added Features
- Electronically controlled fan for noise reduction
Meets NFPA 37 4.1.4 Requirements For Reduced Setback
- Can be installed within 18" of structure
GFCI Service Outlet
- Ideal for powering heater kits or for powering service tools
Remote Monitoring System (Included)
- Built-in Ethernet card, no hardware needed
- Requires OnCue Plus Wireless Radio Kit For Wireless Monitoring (Sold Separately)
Kohler Energy Management App
- Get real-time alerts on generator status, remote control and maintenance records
Not Compatible For Off-Grid Applications
- Approved for stationary standby applications in locations served by a reliable utility source
Industry-Leading 5 Year or 2000 Hour Standby Warranty
- Requires Auto Transfer Switch (Not Included)
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1900 lbs |
| Length | 89-13/16" |
| Width | 32-7/8" |
| Height | 46-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120, 208V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 60,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 60,000 Watts |
| LP Power Capacity | 60,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 493 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 1,013 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 5 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 10 gallons/hr |
| Amperage | 209A |
| Decibel Rating @ 7m | 62 - 63 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 6200 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Warranty | 5 Year |
Plug Type
| NEMA 5-20R - GFCI | (1) NEMA 5-20R - GFCI |
Kohler Power Systems RCLB Series 60kW (120 / 208V) Three-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator
- Product Code: 60RCLB-QS6
Features
60kW Liquid-Cooled Standby Generator
- For commercial buildings with 120/208V 3-Phase service
Kohler 6.2L Liquid-Cooled Engine (1800 RPM)
- A powerful, reliable and fuel efficient motor that's built to last
Remarkable Power Quality
- Exceptional voltage and frequency regulation with ultra-low THD
- Clean power for even the most sensitive electronics
Fast-Response Time
- Easily handle full loads within 7-10 seconds
RDC2 Controller - Controls Generator and RXT Transfer Switch
- Provides advanced control, system monitoring and diagnostics
- Built-in 2.5 amp battery charger
2-Line Backlit LCD Digital Display
- Easy to read local data access in all lighting conditions
Sound-Attenuating Aluminum Enclosure
- Fade, scratch, and corrosion-resistant powder-baked finish
- Internal silencer and acoustic insulation keeps dB under 61 at 7M
Added Features
- Electronically controlled fan for noise reduction
Meets NFPA 37 4.1.4 Requirements For Reduced Setback
- Can be installed within 18" of structure
GFCI Service Outlet
- Ideal for powering heater kits or for powering service tools
Remote Monitoring System (Included)
- Built-in Ethernet card, no hardware needed
- Requires OnCue Plus Wireless Radio Kit For Wireless Monitoring (Sold Separately)
Kohler Energy Management App
- Get real-time alerts on generator status, remote control and maintenance records
Not Compatible For Off-Grid Applications
- Approved for stationary standby applications in locations served by a reliable utility source
Industry-Leading 5 Year or 2000 Hour Standby Warranty
- Requires Auto Transfer Switch (Not Included)
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1900 lbs |
| Length | 89-13/16" |
| Width | 32-7/8" |
| Height | 46-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120, 208V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 60,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 60,000 Watts |
| LP Power Capacity | 60,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 493 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 1,013 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 5 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 10 gallons/hr |
| Amperage | 209A |
| Decibel Rating @ 7m | 62 - 63 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 6200 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Warranty | 5 Year |
Plug Type
| NEMA 5-20R - GFCI | (1) NEMA 5-20R - GFCI |
- Brand: Kohler
- SKU: bci5202756
- Viewed: 19
- Availability: In Stock
$23,884.00
Tags:KohlerRCLB Series60kW GeneratorThree Phase Generator120/208V GeneratorMulti-Fuel GeneratorLiquid Cooled GeneratorCommercial GeneratorBackup PowerStandby Generator



