Features
- 6 kW High Quality 48-Volt Direct Current (DC) Power
- Designed specifically for renewable energy and remote applications
- Provides Consistent DC Output To Maintain Battery Banks
- No more inefficient conversions from alternating current
- Also for industrial battery bus support to reduce bank size
- Variable Speed Design with VSC Controller
- Electronic speed control responds quickly to varying demand
- Less noise and more fuel efficient compared to fixed speed models
- DC Output Means No Expensive Converter Or Monitoring System
- Generator can be used to maintain batteries directly
- Versatile Design - Runs Automatically or On-Demand
- Maintains batteries when renewable energy can't keep up
- Or set-up to turn on when renewable's inverter requires it
- Compatible with positive or negative grounded systems
- Backlit LCD Screen with Adjustable Contrast
- Displays status messages and systems settings for ease of use
- Factory-Installed Communication Kit
- Provides advanced generator monitoring
- Interface board with 2-Inputs and 6-Outputs
- Factory-Installed Oil Make-Up Kit
- Extends oil changes to 250 hours
- Remote Monitoring System (Included)
- Built-in Ethernet card, no hardware needed
- Requires OnCue Plus Wireless Radio Kit For Wireless Monitoring (Sold Separately)
- Kohler Energy Management App
- Get real-time alerts on generator status, remote control and maintenance records
- NOT Compatible with Programmable Interface Mod. (PIM)
- Meets EPA Regulations For All 50 States and UL 2200 Listed
- 18-Month/1000 hr. Off-Grid and 5-Year/2000 hr. On-Grid Warranty
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Automatic Voltage Regulation Hour Meter Idle Control |
| Product Weight | 420 lbs |
| Length | 39-11/16" |
| Width | 28" |
| Height | 28-1/2" |
Specifications
| Voltage | 48V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 6,000 Watts |
| Starting Wattage | 6,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 6,000 Watts |
| LP Power Capacity | 6,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 75 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 116 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 1 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 1 gallons/hr |
| Decibel Rating @ 7m | 59 - 62 dbA |
| Enclosure Material | Steel |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Air Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Cubic Capacity | 725 CC |
| RPM | 2300 RPM |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 1 Year |
Kohler Power Systems VSG Series 6kW (48V) Variable Speed DC Generator with Oil Makeup and Communication Kit
- Product Code: 6VSG-QS20
Features
- 6 kW High Quality 48-Volt Direct Current (DC) Power
- Designed specifically for renewable energy and remote applications
- Provides Consistent DC Output To Maintain Battery Banks
- No more inefficient conversions from alternating current
- Also for industrial battery bus support to reduce bank size
- Variable Speed Design with VSC Controller
- Electronic speed control responds quickly to varying demand
- Less noise and more fuel efficient compared to fixed speed models
- DC Output Means No Expensive Converter Or Monitoring System
- Generator can be used to maintain batteries directly
- Versatile Design - Runs Automatically or On-Demand
- Maintains batteries when renewable energy can't keep up
- Or set-up to turn on when renewable's inverter requires it
- Compatible with positive or negative grounded systems
- Backlit LCD Screen with Adjustable Contrast
- Displays status messages and systems settings for ease of use
- Factory-Installed Communication Kit
- Provides advanced generator monitoring
- Interface board with 2-Inputs and 6-Outputs
- Factory-Installed Oil Make-Up Kit
- Extends oil changes to 250 hours
- Remote Monitoring System (Included)
- Built-in Ethernet card, no hardware needed
- Requires OnCue Plus Wireless Radio Kit For Wireless Monitoring (Sold Separately)
- Kohler Energy Management App
- Get real-time alerts on generator status, remote control and maintenance records
- NOT Compatible with Programmable Interface Mod. (PIM)
- Meets EPA Regulations For All 50 States and UL 2200 Listed
- 18-Month/1000 hr. Off-Grid and 5-Year/2000 hr. On-Grid Warranty
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Automatic Voltage Regulation Hour Meter Idle Control |
| Product Weight | 420 lbs |
| Length | 39-11/16" |
| Width | 28" |
| Height | 28-1/2" |
Specifications
| Voltage | 48V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 6,000 Watts |
| Starting Wattage | 6,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 6,000 Watts |
| LP Power Capacity | 6,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 75 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 116 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 1 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 1 gallons/hr |
| Decibel Rating @ 7m | 59 - 62 dbA |
| Enclosure Material | Steel |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Air Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Cubic Capacity | 725 CC |
| RPM | 2300 RPM |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 1 Year |
- Brand: Kohler
- SKU: KOH-6KW-VSG-48V-OMC
- Viewed: 78
- Availability: In Stock
$5,056.00
Tags:KohlerKohler Power SystemsKohler VSG SeriesKohler 6kW6kW GeneratorDC Generator48V GeneratorVariable Speed GeneratorOil Makeup SystemCommunication Kit GeneratorSmart GeneratorOff Grid GeneratorHybrid Power GeneratorRenewable Energy GeneratorEnergy Storage GeneratorEfficient GeneratorBackup Power SystemReliable Power Generator

