Features
| Protector Emergency Standby Generator | Not For Sale In MA/CA |
| Designed for commercial buildings with 120/208V Three-Phase service | *Automatic Operation Only* |
| Requires automatic transfer switch (Not Included) | Fully automatic operation when paired with Generac Smart Switch |
| 5-Year Limited Warranty + 24/7-365 Customer Support | Have your questions answered when it's convenient for you |
| Includes Mobile Link Wi-Fi / Ethernet Connectivity* | Monitor generator status on a smart phone, tablet or PC |
| *Requires internet connection | 4.5L Generac Inline 4-Cylinder Engine |
| Hydraulic lifters for improved performance and less maintenance | Operates at half the speed of other engines (1800 vs. 3600 RPM) |
| Automatic Digital Voltage Regulation (+/-1%) | Allows for faster response time and maximum motor starting ability |
| Evolution2.0 Digital Controller | Multilingual, 2-Line LCD display for simple, straightforward operation |
| Programmable-exerciser helps prevent oil seal drying and damage | QUIET-TEST Self-Test Mode |
| Runs at a lower RPM for a five or twelve minute test | Aluminum Enclosure with Rhino Coat powder-Coated Finish |
| Corrosion resistant design for all weather conditions | Installation Flexibility* |
| Can be installed within 18" of a building | * Always check local building codes |
| Generac Standby Generators and Engines - Built In The USA | Built in the USA using domestic and foreign parts |
| UL 2020 Listed |
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1912 lbs |
| Length | 97-3/8" |
| Width | 38" |
| Height | 48-7/8" |
Specifications
| Voltage | 120, 208V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 60,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 432 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 808 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 4 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 8 gallons/hr |
| Amperage | 208A |
| Decibel Rating @ 7m | 68 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 4500 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
Generac Protector RG Series 60kW (120 / 208V) Three-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator with Mobile Link (48-State)
- Product Code: XG06045ANAX
Features
| Protector Emergency Standby Generator | Not For Sale In MA/CA |
| Designed for commercial buildings with 120/208V Three-Phase service | *Automatic Operation Only* |
| Requires automatic transfer switch (Not Included) | Fully automatic operation when paired with Generac Smart Switch |
| 5-Year Limited Warranty + 24/7-365 Customer Support | Have your questions answered when it's convenient for you |
| Includes Mobile Link Wi-Fi / Ethernet Connectivity* | Monitor generator status on a smart phone, tablet or PC |
| *Requires internet connection | 4.5L Generac Inline 4-Cylinder Engine |
| Hydraulic lifters for improved performance and less maintenance | Operates at half the speed of other engines (1800 vs. 3600 RPM) |
| Automatic Digital Voltage Regulation (+/-1%) | Allows for faster response time and maximum motor starting ability |
| Evolution2.0 Digital Controller | Multilingual, 2-Line LCD display for simple, straightforward operation |
| Programmable-exerciser helps prevent oil seal drying and damage | QUIET-TEST Self-Test Mode |
| Runs at a lower RPM for a five or twelve minute test | Aluminum Enclosure with Rhino Coat powder-Coated Finish |
| Corrosion resistant design for all weather conditions | Installation Flexibility* |
| Can be installed within 18" of a building | * Always check local building codes |
| Generac Standby Generators and Engines - Built In The USA | Built in the USA using domestic and foreign parts |
| UL 2020 Listed |
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1912 lbs |
| Length | 97-3/8" |
| Width | 38" |
| Height | 48-7/8" |
Specifications
| Voltage | 120, 208V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 60,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 432 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 808 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 4 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 8 gallons/hr |
| Amperage | 208A |
| Decibel Rating @ 7m | 68 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 4500 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
- Brand: Generac
- SKU: XG06045ANAX
- Viewed: 8
- Availability: In Stock
$22,226.00
Tags:generac protector rg seriesgenerac 60kw generatorthree phase standby generatorliquid cooled standby generatorcommercial backup generatorwhole building generatoremergency power generatorautomatic standby generatorpremium standby generatornatural gas generatorlp gas generatorbackup power systemindustrial standby generatorgenerac mobile linksmart standby generatorheavy duty generatorquiet standby generatorcommercial power generator120 208v generatorprotector rg generator

