Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1147 lbs |
| Length | 72" |
| Width | 34" |
| Height | 45-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 25,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 25,000 Watts |
| LP Power Capacity | 25,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 186 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 310 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 2 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 4 gallons/hr |
| Amperage | 104.2A |
| Decibel Rating @ 7m | 64 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 2400 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 2 Year |
Cummins Quiet Connect Series 25kW (120 / 240V) Single-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1147 lbs |
| Length | 72" |
| Width | 34" |
| Height | 45-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 25,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 25,000 Watts |
| LP Power Capacity | 25,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 186 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 310 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 2 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 4 gallons/hr |
| Amperage | 104.2A |
| Decibel Rating @ 7m | 64 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 2400 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 2 Year |