Features
Cummins 50kW Pre-Configured Diesel Generator with Fuel Tank
- Great for home and light commercial applications
- Designed for 120/240V Single Phase Service
Cummins 3.3L Liquid-Cooled Diesel Engine
- 1800 RPM design provides reliability and fuel efficiency
- EPA emissions certified and Tier IV Final compliant
132-Gallon, Double Wall, Sub-Base Fuel Tank
- Provides 24+ hours of operation at 100% load
PowerCommand1.1 Electronic Control
- Provides industry-leading self-diagnostic capabilities
- Meets NFPA 110 standards for level 1 systems
Factory-Installed Extreme Cold Weather Kit
- Provides reliable cold-weather starting down to -40 degrees
Brushless Alternator
- Provides +/- 1% voltage and +/- 0.5% frequency regulation
- As close to utility power as you can get in a standby generator
Flexible Exercise Mode
- Exercise at a time, frequency and duration that suits you
- Reducing unnecessary fuel consumption, emissions and noise
Advanced Design Sound Attenuated Aluminum Enclosure
- Aesthetically appealing withstands winds up to 180 MPH
- One of the quietest generators of its kind (71dB at 7M)
Req. Cummins RA Series Automatic Transfer Switch (Sold Separately)
- NOT Compatible with Cummins RSS Automatic Transfer Switches
2-Year Limited Warranty
- Not Designed For Prime Power Applications
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Automatic Voltage Regulation Hour Meter Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 2207 lbs |
| Length | 93-13/16" |
| Width | 34" |
| Height | 68-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 50,000 Watts |
| Amperage | 208.3A |
| Decibel Rating @ 7m | 71 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 3300 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Warranty | 2 Year |
Cummins C50D6 - 50kW (120 / 240V) Single-Phase Liquid Cooled Diesel Standby Generator with Fuel Tank
- Product Code: A063P965-C50D6-TANK
Features
Cummins 50kW Pre-Configured Diesel Generator with Fuel Tank
- Great for home and light commercial applications
- Designed for 120/240V Single Phase Service
Cummins 3.3L Liquid-Cooled Diesel Engine
- 1800 RPM design provides reliability and fuel efficiency
- EPA emissions certified and Tier IV Final compliant
132-Gallon, Double Wall, Sub-Base Fuel Tank
- Provides 24+ hours of operation at 100% load
PowerCommand1.1 Electronic Control
- Provides industry-leading self-diagnostic capabilities
- Meets NFPA 110 standards for level 1 systems
Factory-Installed Extreme Cold Weather Kit
- Provides reliable cold-weather starting down to -40 degrees
Brushless Alternator
- Provides +/- 1% voltage and +/- 0.5% frequency regulation
- As close to utility power as you can get in a standby generator
Flexible Exercise Mode
- Exercise at a time, frequency and duration that suits you
- Reducing unnecessary fuel consumption, emissions and noise
Advanced Design Sound Attenuated Aluminum Enclosure
- Aesthetically appealing withstands winds up to 180 MPH
- One of the quietest generators of its kind (71dB at 7M)
Req. Cummins RA Series Automatic Transfer Switch (Sold Separately)
- NOT Compatible with Cummins RSS Automatic Transfer Switches
2-Year Limited Warranty
- Not Designed For Prime Power Applications
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Automatic Voltage Regulation Hour Meter Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 2207 lbs |
| Length | 93-13/16" |
| Width | 34" |
| Height | 68-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 50,000 Watts |
| Amperage | 208.3A |
| Decibel Rating @ 7m | 71 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 3300 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Warranty | 2 Year |
- Brand: Cummins
- SKU: bci5177433
- Viewed: 18
- Availability: In Stock
$25,143.00
Tags:CumminsC50D650kW GeneratorDiesel GeneratorStandby GeneratorSingle Phase GeneratorLiquid Cooled GeneratorFuel Tank GeneratorBackup PowerCummins Power

