Features
- Kohler Series 7000 V-Twin OHV Engine
- Powerful and reliable engine with hydraulic valve lifters
- Powerful Performance with PowerBoost Technology
- Greater motor-starting ability for large electrical loads
- Premium Power Quality (+/-1% Voltage Regulation)
- Protects sophisticated electronics with low distortion (<5%THD)
- Fast Response Time (Requires Automatic Transfer Switch)
- Kohler generators restore power in as little as 10 seconds
- New Silencer Reduces Sound Levels and Provides Quiet Operation
- Maintains neighborhood solitude - approximately 71 dB(A) Max
- RDC2 Controller
- ATS status via LED lights on controller; Built-In 2.5A Battery Charger
- Glare-resistant, 2-line 16-character display - No More Codes
- Real time clock allows you to easily set weekly exercise
- Includes OnCue Plus Remote Monitoring System
- Built-in Ethernet card, no hardware needed for OnCue
- Bold New E-Coat Dipped Steel Enclosure
- Painted with a durable powder coat finish to minimize corrosion
- Automatic Transfer Switch and Group 51 Battery (Required and Sold Separately)
- ***Not Compatible For Off-Grid Applications***
- Approved for stationary standby applications in locations served by a reliable utility source
- Premium Warranty - 5-Year/2,000-Hour Limited Warranty
Overview
| Product Category | Home Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 433 lbs |
| Length | 30-5/8" |
| Width | 28" |
| Height | 32-3/8" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 12,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 11,000 Watts |
| LP Power Capacity | 12,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 128 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 216 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 2 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 3 gallons/hr |
| Amperage | 50A |
| Decibel Rating @ 7m | 71 dB |
| Enclosure Material | Steel |
| Cooling Type | Air Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 725 CC |
| Horsepower | 18 (NG) / 21.4 (LP) |
| RPM | 3600 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| EPA Compliant | |
| Approved for commercial use | |
| Warranty | 5 Year Commercial Engine and 5 Year Residential Engine |
Kohler Power Systems 12 kW (120 / 240V) Single-Phase Air Cooled Multi-Fuel Standby Generator
- Product Code: 12RESV
Features
- Kohler Series 7000 V-Twin OHV Engine
- Powerful and reliable engine with hydraulic valve lifters
- Powerful Performance with PowerBoost Technology
- Greater motor-starting ability for large electrical loads
- Premium Power Quality (+/-1% Voltage Regulation)
- Protects sophisticated electronics with low distortion (<5%THD)
- Fast Response Time (Requires Automatic Transfer Switch)
- Kohler generators restore power in as little as 10 seconds
- New Silencer Reduces Sound Levels and Provides Quiet Operation
- Maintains neighborhood solitude - approximately 71 dB(A) Max
- RDC2 Controller
- ATS status via LED lights on controller; Built-In 2.5A Battery Charger
- Glare-resistant, 2-line 16-character display - No More Codes
- Real time clock allows you to easily set weekly exercise
- Includes OnCue Plus Remote Monitoring System
- Built-in Ethernet card, no hardware needed for OnCue
- Bold New E-Coat Dipped Steel Enclosure
- Painted with a durable powder coat finish to minimize corrosion
- Automatic Transfer Switch and Group 51 Battery (Required and Sold Separately)
- ***Not Compatible For Off-Grid Applications***
- Approved for stationary standby applications in locations served by a reliable utility source
- Premium Warranty - 5-Year/2,000-Hour Limited Warranty
Overview
| Product Category | Home Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 433 lbs |
| Length | 30-5/8" |
| Width | 28" |
| Height | 32-3/8" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 12,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 11,000 Watts |
| LP Power Capacity | 12,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 128 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 216 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 2 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 3 gallons/hr |
| Amperage | 50A |
| Decibel Rating @ 7m | 71 dB |
| Enclosure Material | Steel |
| Cooling Type | Air Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 725 CC |
| Horsepower | 18 (NG) / 21.4 (LP) |
| RPM | 3600 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| EPA Compliant | |
| Approved for commercial use | |
| Warranty | 5 Year Commercial Engine and 5 Year Residential Engine |
- Brand: Kohler
- SKU: KOH-12KW
- Viewed: 82
- Availability: In Stock
$4,716.00
Tags:KohlerKohler Power SystemsKohler 12kW12kW GeneratorStandby GeneratorHome Standby GeneratorResidential GeneratorSingle Phase Generator120/240V GeneratorAir Cooled GeneratorMulti Fuel GeneratorLPG GeneratorNatural Gas GeneratorAutomatic GeneratorBackup Power SystemHome Backup PowerEmergency Power GeneratorReliable Power Generator

