Features
- Colorful Options
- Let your generator "Blend In or Stand Out" on your property
- 26kW (LPG) / 24kW (NG) Air-Cooled Standby Generator
- Protects your home and family during a power outage
- Kohler Command PRO® OHV Engine
- Meets emission regulations for U.S. EPA and California
- Powerful and reliable engine with hydraulic valve lifters
- New 100% Corrosion-Proof Aluminum Enclosure
- Aluminum base can be mounted on gravel or cement pad
- Meets 181 MPH wind rating; Impact-resistant down to -30° F
- Powerful Performance with PowerBoost™ Technology
- Greater motor-starting ability for large electrical loads
- Premium Power Quality (+/-1% Voltage Regulation)
- Protects sophisticated electronics with low distortion (<5%THD)
- Fast Response Time
- Kohler™ generators restore power in as little as 10 seconds
- New Silencer Reduces Sound Levels and Provides Quiet Operation
- Maintains neighborhood solitude - approximately 67 dB(A) at 7 m (23 ft)
- New 90-Second EcoExercise
- Provides unloaded test with diagnostics; Saves on fuel and reduces noise
- Standard (20-Min) Weekly, bi-weekly and new monthly intervals
- RDC2 (6-Button) Digital Controller
- Glare-resistant, 2-line 16-character display - No More Codes
- ATS status via LED lights on controller; Built-In 2.5A Battery Charger
- OnCue® Plus Remote Monitoring System (Included)
- Built-in Ethernet card, no hardware needed for OnCue
- Easier Installation and Installation Flexibility*
- Streamline design reduces time required to install generator
- Can be installed within 18" of a building / home
- *Always check local building codes
- Premium Warranty - 5-Year/2,000-Hour Limited Warranty
Overview
| Product Category | Home Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 625 lbs |
| Length | 47" |
| Width | 26-3/16" |
| Height | 32-3/16" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 22,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 24,000 Watts |
| LP Power Capacity | 26,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 180 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 290 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 2 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 4 gallons/hr |
| Amperage | 109A |
| Decibel Rating @ 7m | 67 dB |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Cooling Type | Air Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 999 CC |
| Horsepower | 33 (NG) / 36.4 (LP) |
| RPM | 3600 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| EPA Compliant | |
| Approved for commercial use | |
| Warranty | 5 Year Commercial Engine and 5 Year Residential Engine |
Kohler Power Systems 26 kW (120 / 240V) Single-Phase Air Cooled Multi-Fuel Standby Generator
- Product Code: 26RCA-QS1
Features
- Colorful Options
- Let your generator "Blend In or Stand Out" on your property
- 26kW (LPG) / 24kW (NG) Air-Cooled Standby Generator
- Protects your home and family during a power outage
- Kohler Command PRO® OHV Engine
- Meets emission regulations for U.S. EPA and California
- Powerful and reliable engine with hydraulic valve lifters
- New 100% Corrosion-Proof Aluminum Enclosure
- Aluminum base can be mounted on gravel or cement pad
- Meets 181 MPH wind rating; Impact-resistant down to -30° F
- Powerful Performance with PowerBoost™ Technology
- Greater motor-starting ability for large electrical loads
- Premium Power Quality (+/-1% Voltage Regulation)
- Protects sophisticated electronics with low distortion (<5%THD)
- Fast Response Time
- Kohler™ generators restore power in as little as 10 seconds
- New Silencer Reduces Sound Levels and Provides Quiet Operation
- Maintains neighborhood solitude - approximately 67 dB(A) at 7 m (23 ft)
- New 90-Second EcoExercise
- Provides unloaded test with diagnostics; Saves on fuel and reduces noise
- Standard (20-Min) Weekly, bi-weekly and new monthly intervals
- RDC2 (6-Button) Digital Controller
- Glare-resistant, 2-line 16-character display - No More Codes
- ATS status via LED lights on controller; Built-In 2.5A Battery Charger
- OnCue® Plus Remote Monitoring System (Included)
- Built-in Ethernet card, no hardware needed for OnCue
- Easier Installation and Installation Flexibility*
- Streamline design reduces time required to install generator
- Can be installed within 18" of a building / home
- *Always check local building codes
- Premium Warranty - 5-Year/2,000-Hour Limited Warranty
Overview
| Product Category | Home Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 625 lbs |
| Length | 47" |
| Width | 26-3/16" |
| Height | 32-3/16" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 22,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 24,000 Watts |
| LP Power Capacity | 26,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 180 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 290 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 2 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 4 gallons/hr |
| Amperage | 109A |
| Decibel Rating @ 7m | 67 dB |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Cooling Type | Air Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 999 CC |
| Horsepower | 33 (NG) / 36.4 (LP) |
| RPM | 3600 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| EPA Compliant | |
| Approved for commercial use | |
| Warranty | 5 Year Commercial Engine and 5 Year Residential Engine |
- Brand: Kohler
- SKU: KOH-26KW
- Viewed: 91
- Availability: In Stock
$5,566.00
Tags:KohlerKohler Power SystemsKohler 26kW26kW GeneratorStandby GeneratorHome Standby GeneratorResidential GeneratorWhole House GeneratorSingle Phase Generator120/240V GeneratorAir Cooled GeneratorMulti Fuel GeneratorLPG GeneratorNatural Gas GeneratorAutomatic GeneratorBackup Power SystemHome Backup PowerEmergency Power GeneratorReliable Power Generator


