Features
- Includes 100-Amp Indoor ATS with 12-Space Load Center*
- Kohler Series 7000 V-twin OHV Engine
- Powerful and reliable engine with hydraulic valve lifters
- Powerful Performance with PowerBoost Technology
- Greater motor-starting ability for large electrical loads
- Premium Power Quality (+/-1% Voltage Regulation)
- Protects sophisticated electronics with low distortion (<5%THD)
- Fast Response Time
- Kohler generators restore power in as little as 10 seconds
- New Silencer Reduces Sound Levels and Provides Quiet Operation
- Maintains neighborhood solitude - approx. 71 dB(A) Max
- RDC2 Controller
- ATS status via LED lights on controller; Built-In 2.5A Battery Charger
- Glare-resistant, 2-line 16-character display - No More Codes
- Real time clock allows you to easily set weekly exercise
- Remote Monitoring System (Included)
- Built-in Ethernet card, no hardware needed
- Requires OnCue Plus Wireless Radio Kit For Wireless Monitoring (Sold Separately)
- Kohler Energy Management App
- Get real-time alerts on generator status, remote control and maintenance records
- Bold New E-Coat Dipped Steel Enclosure
- Pained with a durable powder coat finish to minimize corrosion
- ***Not Compatible For Off-Grid Applications***
- Approved for stationary standby applications in locations served by a reliable utility source
- Premium Warranty - 5-year/2,000-Hour Limited Warranty
- *Please Note - Breakers not included
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 448 lbs |
| Length | 30-5/8" |
| Width | 28" |
| Height | 32-3/8" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 10,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 9,000 Watts |
| LP Power Capacity | 10,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 120 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 179 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 2 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 3 gallons/hr |
| Amperage | 41.7A |
| Decibel Rating @ 7m | 67 - 71 dbA |
| Transfer Switch | Standard Installation |
| Enclosure Material | Steel |
| Mounting Pad | Steel (Included) |
| Cooling Type | Air Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 725 CC |
| RPM | 3600 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
Kohler Power Systems RES Series 10kW (120 / 240V) Single-Phase Air Cooled Multi-Fuel Standby Generator with 100a 12-Circuit Automatic Transfer Switch
- Product Code: 10RESVL-100LC12
Features
- Includes 100-Amp Indoor ATS with 12-Space Load Center*
- Kohler Series 7000 V-twin OHV Engine
- Powerful and reliable engine with hydraulic valve lifters
- Powerful Performance with PowerBoost Technology
- Greater motor-starting ability for large electrical loads
- Premium Power Quality (+/-1% Voltage Regulation)
- Protects sophisticated electronics with low distortion (<5%THD)
- Fast Response Time
- Kohler generators restore power in as little as 10 seconds
- New Silencer Reduces Sound Levels and Provides Quiet Operation
- Maintains neighborhood solitude - approx. 71 dB(A) Max
- RDC2 Controller
- ATS status via LED lights on controller; Built-In 2.5A Battery Charger
- Glare-resistant, 2-line 16-character display - No More Codes
- Real time clock allows you to easily set weekly exercise
- Remote Monitoring System (Included)
- Built-in Ethernet card, no hardware needed
- Requires OnCue Plus Wireless Radio Kit For Wireless Monitoring (Sold Separately)
- Kohler Energy Management App
- Get real-time alerts on generator status, remote control and maintenance records
- Bold New E-Coat Dipped Steel Enclosure
- Pained with a durable powder coat finish to minimize corrosion
- ***Not Compatible For Off-Grid Applications***
- Approved for stationary standby applications in locations served by a reliable utility source
- Premium Warranty - 5-year/2,000-Hour Limited Warranty
- *Please Note - Breakers not included
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 448 lbs |
| Length | 30-5/8" |
| Width | 28" |
| Height | 32-3/8" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 10,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 9,000 Watts |
| LP Power Capacity | 10,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 120 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 179 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 2 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 3 gallons/hr |
| Amperage | 41.7A |
| Decibel Rating @ 7m | 67 - 71 dbA |
| Transfer Switch | Standard Installation |
| Enclosure Material | Steel |
| Mounting Pad | Steel (Included) |
| Cooling Type | Air Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kohler |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 725 CC |
| RPM | 3600 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
- Brand: Kohler
- SKU: KOH-10KW-100A-12C
- Viewed: 107
- Availability: In Stock
$3,644.00
Tags:KohlerKohler Power SystemsKohler RES SeriesKohler 10kW10kW GeneratorStandby GeneratorHome Standby GeneratorResidential GeneratorSingle Phase Generator120/240V GeneratorAir Cooled GeneratorMulti Fuel GeneratorLPG GeneratorNatural Gas Generator100A ATS12 Circuit Transfer SwitchAutomatic Transfer SwitchBackup Power SystemHome Backup PowerEmergency Power GeneratorReliable Power Generator


