Features
- SCAQMD Compliant
- Built in the USA using domestic and foreign parts
- Meets emissions requirements for sale in CA/MA
- 48kW ProtectorXG Series Premium-Grade Standby Generator
- For small commercial buildings with 3-Phase service
- Configurable 3-Phase Voltage Output*
- Includes 120/240V 3-Phase Voltage Configuration Cartridge (VCC)
- All Voltages Require Generator CB Kit (Sold Separately)
- Runs Off Natural Gas or LP Fuel Source
- Now controller is selectable for easier installation
- Mobile Link and Fleet Standard Cellular Connectivity
- Monitor generator status on a smart phone, tablet or PC
- 5-Year Limited Warranty + 24/7-365 Customer Support
- Have your questions answered when it's convenient for you
- True Power Electrical Technology
- Less than 5% Total Harmonic Distortion (THD) for utility grade power
- Automatic Digital Voltage Regulation (+/-1%)
- Allows for faster response time and maximum motor starting ability
- Quiet-Test
- Low-speed exercise mode for quieter weekly tests
- Power Zone 410 Controller
- LCD Display provides service and maintenance intervals
- NFPA 110 Capable
- 4.5L Inline 4-Cylinder, Automotive-Style Engine
- Operates at half the speed of other engines (1800 vs 3600 RPM)
- Hydraulic lifter helps minimize maintenance costs
- Tough, Durable All-Aluminum Sound Attenuated Enclosure
- Rhino Coat powder-coated finish keeps enclosure protected from the elements
- Lockable, external viewing window for quick status check
- Automatic Shutdown Safety Feature
- High coolant temp, low coolant, low oil pressure and overspeed
- Installation Flexibility*
- Can be installed within 18" of a building; *Always check local building codes
- Transfer Switch (Sold Separately)
- Customize your system based on your actual application
- Additional Features:
- Built-in Battery Charger (Battery Not Included)
- Generac Standby Generators and Engines - Built In The USA*
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1644 lbs |
| Length | 83-3/8" |
| Width | 35" |
| Height | 46" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 48,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 48,000 Watts |
| LP Power Capacity | 48,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 336 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 604 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 4 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 7 gallons/hr |
| Amperage | 144A |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 4500 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| SCAQMD Compliant | Yes |
| Warranty | 2 Year and 5 Year |
Generac Protector XG Series 48kW (120 / 240V) Three-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator with Cellular Mobile Link (Configurable) (SCAQMD)
- Product Code: XG04845CNAC-240V3P
Features
- SCAQMD Compliant
- Built in the USA using domestic and foreign parts
- Meets emissions requirements for sale in CA/MA
- 48kW ProtectorXG Series Premium-Grade Standby Generator
- For small commercial buildings with 3-Phase service
- Configurable 3-Phase Voltage Output*
- Includes 120/240V 3-Phase Voltage Configuration Cartridge (VCC)
- All Voltages Require Generator CB Kit (Sold Separately)
- Runs Off Natural Gas or LP Fuel Source
- Now controller is selectable for easier installation
- Mobile Link and Fleet Standard Cellular Connectivity
- Monitor generator status on a smart phone, tablet or PC
- 5-Year Limited Warranty + 24/7-365 Customer Support
- Have your questions answered when it's convenient for you
- True Power Electrical Technology
- Less than 5% Total Harmonic Distortion (THD) for utility grade power
- Automatic Digital Voltage Regulation (+/-1%)
- Allows for faster response time and maximum motor starting ability
- Quiet-Test
- Low-speed exercise mode for quieter weekly tests
- Power Zone 410 Controller
- LCD Display provides service and maintenance intervals
- NFPA 110 Capable
- 4.5L Inline 4-Cylinder, Automotive-Style Engine
- Operates at half the speed of other engines (1800 vs 3600 RPM)
- Hydraulic lifter helps minimize maintenance costs
- Tough, Durable All-Aluminum Sound Attenuated Enclosure
- Rhino Coat powder-coated finish keeps enclosure protected from the elements
- Lockable, external viewing window for quick status check
- Automatic Shutdown Safety Feature
- High coolant temp, low coolant, low oil pressure and overspeed
- Installation Flexibility*
- Can be installed within 18" of a building; *Always check local building codes
- Transfer Switch (Sold Separately)
- Customize your system based on your actual application
- Additional Features:
- Built-in Battery Charger (Battery Not Included)
- Generac Standby Generators and Engines - Built In The USA*
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1644 lbs |
| Length | 83-3/8" |
| Width | 35" |
| Height | 46" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 48,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 48,000 Watts |
| LP Power Capacity | 48,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 336 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 604 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 4 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 7 gallons/hr |
| Amperage | 144A |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 4500 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| SCAQMD Compliant | Yes |
| Warranty | 2 Year and 5 Year |
- Brand: Generac
- SKU: XG04845CNAC-240V3P
- Viewed: 12
- Availability: In Stock
$22,870.00
Tags:Generac generatorProtector XG SeriesXG04845ANAX48kW generatorstandby generatorthree phase generatorliquid cooled standby generatorcommercial generatorbackup power systememergency generatornatural gas generatorpropane generatorMobile Link generatorSCAQMD compliantGenerac power systems

