Features
- Cummins Quiet Connect
- Great for home and light commercial applications
- Powered By Cummins 2.4L Turbocharged Liquid-Cooled Engine
- 1800 RPM design provides reliability and fuel efficiency
- Brushless CA Series Alternator
- Provides +/- 1% voltage and +/- 0.25% frequency regulation
- As close to utility power as you can get in a standby generator
- Advanced Design Sound Attenuated Aluminum Enclosure
- Aesthetically appealing withstands winds up to 150 MPH
- One of the quietest generators of its kind (63dB at 7M)
- PowerCommandElectronic Control
- Provides industry-leading self-diagnostic capabilities
- Flexible Exercise Mode
- Exercise at a time, frequency and duration that suits you
- Reducing unnecessary fuel consumption, emissions and noise
- Coolant Heater For Extreme Environmental Conditions (Included)
- Factory installed, Allows for cold weather starts down to -40 degrees F
- Automatic Transfer Switch (Sold Separately)
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1356 lbs |
| Length | 94" |
| Width | 34" |
| Height | 45-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 40,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 40,000 Watts |
| LP Power Capacity | 40,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 305 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 519 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 3 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 5 gallons/hr |
| Amperage | 166.7A |
| Decibel Rating @ 7m | 63 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 2400 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 2 Year |
Cummins Quiet Connect Series 40kW (120 / 240V) Single-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator
- Product Code: A051Y419
Features
- Cummins Quiet Connect
- Great for home and light commercial applications
- Powered By Cummins 2.4L Turbocharged Liquid-Cooled Engine
- 1800 RPM design provides reliability and fuel efficiency
- Brushless CA Series Alternator
- Provides +/- 1% voltage and +/- 0.25% frequency regulation
- As close to utility power as you can get in a standby generator
- Advanced Design Sound Attenuated Aluminum Enclosure
- Aesthetically appealing withstands winds up to 150 MPH
- One of the quietest generators of its kind (63dB at 7M)
- PowerCommandElectronic Control
- Provides industry-leading self-diagnostic capabilities
- Flexible Exercise Mode
- Exercise at a time, frequency and duration that suits you
- Reducing unnecessary fuel consumption, emissions and noise
- Coolant Heater For Extreme Environmental Conditions (Included)
- Factory installed, Allows for cold weather starts down to -40 degrees F
- Automatic Transfer Switch (Sold Separately)
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1356 lbs |
| Length | 94" |
| Width | 34" |
| Height | 45-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 40,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 40,000 Watts |
| LP Power Capacity | 40,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 305 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 519 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 3 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 5 gallons/hr |
| Amperage | 166.7A |
| Decibel Rating @ 7m | 63 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 2400 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 2 Year |
- Brand: Cummins
- SKU: A051Y419
- Viewed: 15
- Availability: In Stock
$16,937.00
Tags:Cummins generatorQuiet Connect SeriesRS4040kW generatorstandby generatorliquid cooled generatorsingle phase generatorbackup power systememergency generatornatural gas generatorpropane generatorCummins Power Generationautomatic standby generatorresidential generatorcommercial generator

