Features
| Cummins Quiet Connect | For light commercial applications with 120/240V 3-Phase power |
| Powered By Cummins 2.4L Liquid-Cooled Engine | 1800 RPM design provides reliability and fuel efficiency |
| Brushless CA Series Alternator | Provides +/- 1% voltage and +/- 0.25% frequency regulation |
| As close to utility power as you can get in a standby generator | Advanced Design Sound Attenuated Aluminum Enclosure |
| Aesthetically appealing withstands winds up to 150 MPH | One of the quietest generators of its kind (64dB at 7M) |
| PowerCommandElectronic Control | Provides industry-leading self-diagnostic capabilities |
| Flexible Exercise Mode | Exercise at a time, frequency and duration that suits you |
| Reducing unnecessary fuel consumption, emissions and noise | Coolant Heater For Extreme Environmental Conditions (Included) |
| Factory installed, Allows for cold weather starts down to -40 degrees F | Automatic Transfer Switch (Sold Separately) |
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1147 lbs |
| Length | 72" |
| Width | 34" |
| Height | 45-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 25,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 25,000 Watts |
| LP Power Capacity | 25,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 186 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 310 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 2 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 4 gallons/hr |
| Amperage | 75.2A |
| Decibel Rating @ 7m | 64 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 2400 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 2 Year |
Cummins Quiet Connect Series 25kW (120 / 240V) Three-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator
- Product Code: RS25A
Features
| Cummins Quiet Connect | For light commercial applications with 120/240V 3-Phase power |
| Powered By Cummins 2.4L Liquid-Cooled Engine | 1800 RPM design provides reliability and fuel efficiency |
| Brushless CA Series Alternator | Provides +/- 1% voltage and +/- 0.25% frequency regulation |
| As close to utility power as you can get in a standby generator | Advanced Design Sound Attenuated Aluminum Enclosure |
| Aesthetically appealing withstands winds up to 150 MPH | One of the quietest generators of its kind (64dB at 7M) |
| PowerCommandElectronic Control | Provides industry-leading self-diagnostic capabilities |
| Flexible Exercise Mode | Exercise at a time, frequency and duration that suits you |
| Reducing unnecessary fuel consumption, emissions and noise | Coolant Heater For Extreme Environmental Conditions (Included) |
| Factory installed, Allows for cold weather starts down to -40 degrees F | Automatic Transfer Switch (Sold Separately) |
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1147 lbs |
| Length | 72" |
| Width | 34" |
| Height | 45-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 25,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 25,000 Watts |
| LP Power Capacity | 25,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 186 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 310 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 2 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 4 gallons/hr |
| Amperage | 75.2A |
| Decibel Rating @ 7m | 64 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 2400 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 2 Year |
- Brand: Cummins
- SKU: RS25A
- Viewed: 13
- Availability: In Stock
$15,189.00
Tags:cummins quiet connectcummins 25kw generatorthree phase standby generatorliquid cooled standby generatorcommercial backup generatorwhole building generatoremergency power generatorautomatic standby generatorpremium standby generatornatural gas generatorlp gas generatorbackup power systemindustrial standby generatorsmart standby generatorquiet standby generatorheavy duty generatorcommercial power generator120 240v generatorcummins liquid cooledquiet connect series

