Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Automatic Voltage Regulation, Hour Meter, Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1091 lbs |
| Length | 72" |
| Width | 34" |
| Height | 45-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 20,000 Watts |
| Amperage | 83.3A |
| Decibel Rating @ 7m | 68.4 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kubota |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 2200 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Cummins C20D6 - 20kW (120 / 240V) Single-Phase Liquid Cooled Diesel Standby Generator (No Fuel Tank)
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Automatic Voltage Regulation, Hour Meter, Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1091 lbs |
| Length | 72" |
| Width | 34" |
| Height | 45-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 20,000 Watts |
| Amperage | 83.3A |
| Decibel Rating @ 7m | 68.4 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Kubota |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 2200 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |