Features
Cummins Ag-Series 100 kW Diesel Generator
- Designed specifically for agricultural applications
- Engineered to run in extreme environmental conditions
Heavy Duty Industrial Cummins 4.5L Diesel Engine
- 1800 RPM design provides reliability and fuel efficiency
- Provides excellent power and fast response times
Brushless Alternator
- Provides +/- 1% voltage and +/- 0.5% frequency regulation
Standard Cooling Package with Coolant Heater
- For reliable operation in hot and cold climates
PowerCommand1.1 Electronic Controller
- Automatic remote starting / stopping
- Precise frequency and voltage regulation
Industry-Leading Self-Diagnostic Capabilities
- Alarm and status message display
- Output metering, auto-shutdown at fault detection
- NFPA 110 Level 1 compliance
Battle Short Mode
- Can override certain faults to keep generator running
Flexible Exercise Mode
- Exercise at a time, frequency and duration that suits you
- Reduces unnecessary fuel consumption, emissions and noise
Note
- Fuel Tank and Enclosure Not Included
2-Year / 1000 Hour Parts, Labor and Travel Warranty
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 2439 lbs |
| Length | 98" |
| Width | 38" |
| Height | 52" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 100,000 Watts |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 4500 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 2 Year |
Cummins Ag Series 100kW (120 / 240V) Single-Phase Liquid Cooled Open Diesel Standby Generator
- Product Code: A061T471
Features
Cummins Ag-Series 100 kW Diesel Generator
- Designed specifically for agricultural applications
- Engineered to run in extreme environmental conditions
Heavy Duty Industrial Cummins 4.5L Diesel Engine
- 1800 RPM design provides reliability and fuel efficiency
- Provides excellent power and fast response times
Brushless Alternator
- Provides +/- 1% voltage and +/- 0.5% frequency regulation
Standard Cooling Package with Coolant Heater
- For reliable operation in hot and cold climates
PowerCommand1.1 Electronic Controller
- Automatic remote starting / stopping
- Precise frequency and voltage regulation
Industry-Leading Self-Diagnostic Capabilities
- Alarm and status message display
- Output metering, auto-shutdown at fault detection
- NFPA 110 Level 1 compliance
Battle Short Mode
- Can override certain faults to keep generator running
Flexible Exercise Mode
- Exercise at a time, frequency and duration that suits you
- Reduces unnecessary fuel consumption, emissions and noise
Note
- Fuel Tank and Enclosure Not Included
2-Year / 1000 Hour Parts, Labor and Travel Warranty
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 2439 lbs |
| Length | 98" |
| Width | 38" |
| Height | 52" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 100,000 Watts |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 4500 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 2 Year |
- Brand: Cummins
- SKU: bci5177488
- Viewed: 17
- Availability: In Stock
$25,524.00
Tags:CumminsAg Series100kW GeneratorDiesel GeneratorStandby GeneratorSingle Phase GeneratorLiquid Cooled GeneratorOpen GeneratorAgricultural GeneratorBackup Power

