Features
- Cummins Quiet Connect Series - RS150 Standby Power Generator
- Ideal for residential and light commercial applications
- Runs on Natural Gas (NG) or Liquid Propane (LP)
- Cummins 8.9L Turbocharged and Aftercooled Liquid-Cooled Engine
- 1800 RPM design provides reliability and fuel efficiency
- Brushless CA Series Alternator
- Provides +/- 1% voltage and +/- 0.25% frequency regulation
- As close to utility power as you can get in a standby generator
- Advanced Design Sound Attenuated Aluminum Enclosure
- Powder-coat paint helps prevent corrosion
- Aesthetically appealing withstands winds up to 180 MPH
- Designed for easy service and maintenance with hinged access doors
- PowerCommand2.3 Electronic Control
- Provides industry-leading self-diagnostic capabilities
- Easily see alarm status, messages, and output metering
- Flexible Exercise Mode
- Exercise at a time, frequency and duration that suits you
- Reducing unnecessary fuel consumption, emissions and noise
- Coolant Heater For Extreme Environmental Conditions (Included)
- Factory installed, Allows for cold weather starts down to -40 degrees F
- Automatic Transfer Switch (Sold Separately)
- 2-Year Limited Warranty
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Hour Meter Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 3915 lbs |
| Length | 143" |
| Width | 40" |
| Height | 72" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 150,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 150,000 Watts |
| LP Power Capacity | 150,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 1,111 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 1,915 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 12 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 22 gallons/hr |
| Amperage | 625A |
| Decibel Rating @ 7m | 71.3 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 8900 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 2 Year |
Cummins Quiet Connect Series 150kW (120 / 240V) Single-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator
Features
- Cummins Quiet Connect Series - RS150 Standby Power Generator
- Ideal for residential and light commercial applications
- Runs on Natural Gas (NG) or Liquid Propane (LP)
- Cummins 8.9L Turbocharged and Aftercooled Liquid-Cooled Engine
- 1800 RPM design provides reliability and fuel efficiency
- Brushless CA Series Alternator
- Provides +/- 1% voltage and +/- 0.25% frequency regulation
- As close to utility power as you can get in a standby generator
- Advanced Design Sound Attenuated Aluminum Enclosure
- Powder-coat paint helps prevent corrosion
- Aesthetically appealing withstands winds up to 180 MPH
- Designed for easy service and maintenance with hinged access doors
- PowerCommand2.3 Electronic Control
- Provides industry-leading self-diagnostic capabilities
- Easily see alarm status, messages, and output metering
- Flexible Exercise Mode
- Exercise at a time, frequency and duration that suits you
- Reducing unnecessary fuel consumption, emissions and noise
- Coolant Heater For Extreme Environmental Conditions (Included)
- Factory installed, Allows for cold weather starts down to -40 degrees F
- Automatic Transfer Switch (Sold Separately)
- 2-Year Limited Warranty
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Hour Meter Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 3915 lbs |
| Length | 143" |
| Width | 40" |
| Height | 72" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 150,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 150,000 Watts |
| LP Power Capacity | 150,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 1,111 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 1,915 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 12 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 22 gallons/hr |
| Amperage | 625A |
| Decibel Rating @ 7m | 71.3 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 8900 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 2 Year |