Features
| 40kW ProtectorXG Series Premium-Grade Standby Generator | Designed for luxury homes and small commercial buildings |
| Runs Off Natural Gas or LP Fuel Source | Now controller is selectable for easier installation |
| Mobile Link and Fleet Standard Cellular Connectivity | Monitor generator status on a smart phone, tablet or PC |
| 5-Year Limited Warranty + 24/7-365 Customer Support | Have your questions answered when it's convenient for you |
| True Power Electrical Technology | Less than 5% Total Harmonic Distortion (THD) for utility grade power |
| Automatic Digital Voltage Regulation (+/-1%) | Allows for faster response time and maximum motor starting ability |
| Quiet-Test | Low-speed exercise mode for quieter weekly tests; 58 dB at 23' |
| Power Zone 410 Controller | LCD Display provides service and maintenance intervals |
| NFPA 110 Capable | 4.5L Inline 4-Cylinder, Automotive-Style Engine |
| Operates at half the speed of other engines (1800 vs 3600 RPM) | Hydraulic lifter helps minimize maintenance costs |
| Tough, Durable All-Aluminum Sound Attenuated Enclosure | Rhino Coat powder-coated finish keeps enclosure protected from the elements |
| Lockable, external viewing window for quick status check | Automatic Shutdown Safety Feature |
| High coolant temp, low coolant, low oil pressure and overspeed | Installation Flexibility* |
| Can be installed within 18" of a building; *Always check local building codes | Transfer Switch (Sold Separately) |
| Customize your system based on your actual application | Additional Features: |
| Built-in Battery Charger (Battery Not Included) | Generac Standby Generators and Engines - Built In The USA* |
| Built in the USA using domestic and foreign parts | Non-SCAQMD Compliant - Not For Sale In CALIFORNIA |
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1781 lbs |
| Length | 83-3/8" |
| Width | 34" |
| Height | 45-3/16" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 40,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 40,000 Watts |
| LP Power Capacity | 40,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 289 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 494 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 4 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 6 gallons/hr |
| Amperage | 167A |
| Decibel Rating @ 7m | 58 - 64 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 4500 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
Generac Protector XG Series 40kW (120 / 240V) Single-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator (Premium-Grade) with Cellular Mobile Link (48-State)
- Product Code: XG04045ANAX
Features
| 40kW ProtectorXG Series Premium-Grade Standby Generator | Designed for luxury homes and small commercial buildings |
| Runs Off Natural Gas or LP Fuel Source | Now controller is selectable for easier installation |
| Mobile Link and Fleet Standard Cellular Connectivity | Monitor generator status on a smart phone, tablet or PC |
| 5-Year Limited Warranty + 24/7-365 Customer Support | Have your questions answered when it's convenient for you |
| True Power Electrical Technology | Less than 5% Total Harmonic Distortion (THD) for utility grade power |
| Automatic Digital Voltage Regulation (+/-1%) | Allows for faster response time and maximum motor starting ability |
| Quiet-Test | Low-speed exercise mode for quieter weekly tests; 58 dB at 23' |
| Power Zone 410 Controller | LCD Display provides service and maintenance intervals |
| NFPA 110 Capable | 4.5L Inline 4-Cylinder, Automotive-Style Engine |
| Operates at half the speed of other engines (1800 vs 3600 RPM) | Hydraulic lifter helps minimize maintenance costs |
| Tough, Durable All-Aluminum Sound Attenuated Enclosure | Rhino Coat powder-coated finish keeps enclosure protected from the elements |
| Lockable, external viewing window for quick status check | Automatic Shutdown Safety Feature |
| High coolant temp, low coolant, low oil pressure and overspeed | Installation Flexibility* |
| Can be installed within 18" of a building; *Always check local building codes | Transfer Switch (Sold Separately) |
| Customize your system based on your actual application | Additional Features: |
| Built-in Battery Charger (Battery Not Included) | Generac Standby Generators and Engines - Built In The USA* |
| Built in the USA using domestic and foreign parts | Non-SCAQMD Compliant - Not For Sale In CALIFORNIA |
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1781 lbs |
| Length | 83-3/8" |
| Width | 34" |
| Height | 45-3/16" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 40,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 40,000 Watts |
| LP Power Capacity | 40,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 289 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 494 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 4 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 6 gallons/hr |
| Amperage | 167A |
| Decibel Rating @ 7m | 58 - 64 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 4500 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
- Brand: Generac
- SKU: XG04045ANAX
- Viewed: 10
- Availability: In Stock
$19,889.00
Tags:generac protector xg seriesgenerac 40kw generatorliquid cooled standby generatorpremium standby generatorwhole home backup generatorcommercial standby generatorautomatic standby generatornatural gas standby generatorlp gas generatorbackup power systemsingle phase generatoremergency power generatorsmart standby generatorindustrial standby generatorgenerac mobile linkheavy duty generatorquiet standby generatormulti fuel generatorprotector xg generatorresidential backup generator


