Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1781 lbs |
| Length | 83-3/8" |
| Width | 34" |
| Height | 45-3/16" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 32,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 32,000 Watts |
| LP Power Capacity | 32,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 240 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 406 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 3 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 5 gallons/hr |
| Amperage | 133A |
| Decibel Rating @ 7m | 58 - 64 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 4500 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
Generac Protector XG Series 32kW (120 / 240V) Single-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator (Premium-Grade) with Cellular Mobile Link (48-State)
- Product Code: XG03245ANAX
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1781 lbs |
| Length | 83-3/8" |
| Width | 34" |
| Height | 45-3/16" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 32,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 32,000 Watts |
| LP Power Capacity | 32,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 240 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 406 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 3 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 5 gallons/hr |
| Amperage | 133A |
| Decibel Rating @ 7m | 58 - 64 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 4500 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
- Brand: Generac
- SKU: bci4724931
- Viewed: 15
- Availability: In Stock
$17,577.00
Tags:generac protector xg seriesgenerac 32kw generatorliquid cooled standby generatorwhole home backup generatorgenerac premium generatorcommercial standby generatorautomatic standby generatornatural gas standby generatorlp gas generatorbackup power systemsingle phase generatorgenerac mobile linkprotector xg generatorresidential standby generatoremergency power generatorgenerac liquid cooledsmart standby generatorquiet standby generatorpremium backup powerheavy duty generator




