Features
Protector Emergency Standby Generator
- For commercial buildings with 277/480 Volt Three-Phase service
80kW (NG) / 75kW (LP) Emergency Standby Generator
- Runs on clean burning Natural Gas or Liquid Propane
Automatic Operation Only
- Requires automatic transfer switch (Not Included)
- Fully automatic operation when paired with Generac Switch
5-Year Limited Warranty + 24/7-365 Customer Support
- Have your questions answered when it's convenient for you
4.5L Generac Inline 4-Cylinder Engine
- Hydraulic lifters for improved performance and less maintenance
- Operates at half the speed of other engines (1800 vs. 3600 RPM)
Automatic Digital Voltage Regulation (+/-1%)
- Allows for faster response time and maximum motor starting ability
Evolution2.0 Digital Controller
- Multilingual, 2-Line LCD display for simple, straightforward operation
- Programmable-exerciser helps prevent oil seal drying and damage
QUIET-TEST Self-Test Mode
- Runs at a lower RPM for a five or twelve minute test
Includes Mobile Link Wi-Fi / Ethernet Connectivity
- Monitor generator status on a smart phone, tablet or PC
- Requires internet connection
Aluminum Enclosure with Rhino Coat powder-Coated Finish
- Corrosion resistant design for all weather conditions
Installation Flexibility
- Can be installed within 18" of a building
- Always check local building codes
Generac Standby Generators and Engines - Built In The USA
- Built in the USA using domestic and foreign parts
UL 2020 Listed
- Not For Sale In MA/CA
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Automatic Voltage Regulation Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1912 lbs |
| Length | 97-3/8" |
| Width | 38" |
| Height | 48-7/8" |
Specifications
| Voltage | 277, 480V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 80,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 80,000 Watts |
| LP Power Capacity | 75,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 534 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 1,063 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 6 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 11 gallons/hr |
| Amperage | 120A |
| Decibel Rating @ 7m | 68 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 4500 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
Generac Protector RG Series 80kW (277 / 480V) Three-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator with Mobile Link (48-State)
- Product Code: RG08045KNAX
Features
Protector Emergency Standby Generator
- For commercial buildings with 277/480 Volt Three-Phase service
80kW (NG) / 75kW (LP) Emergency Standby Generator
- Runs on clean burning Natural Gas or Liquid Propane
Automatic Operation Only
- Requires automatic transfer switch (Not Included)
- Fully automatic operation when paired with Generac Switch
5-Year Limited Warranty + 24/7-365 Customer Support
- Have your questions answered when it's convenient for you
4.5L Generac Inline 4-Cylinder Engine
- Hydraulic lifters for improved performance and less maintenance
- Operates at half the speed of other engines (1800 vs. 3600 RPM)
Automatic Digital Voltage Regulation (+/-1%)
- Allows for faster response time and maximum motor starting ability
Evolution2.0 Digital Controller
- Multilingual, 2-Line LCD display for simple, straightforward operation
- Programmable-exerciser helps prevent oil seal drying and damage
QUIET-TEST Self-Test Mode
- Runs at a lower RPM for a five or twelve minute test
Includes Mobile Link Wi-Fi / Ethernet Connectivity
- Monitor generator status on a smart phone, tablet or PC
- Requires internet connection
Aluminum Enclosure with Rhino Coat powder-Coated Finish
- Corrosion resistant design for all weather conditions
Installation Flexibility
- Can be installed within 18" of a building
- Always check local building codes
Generac Standby Generators and Engines - Built In The USA
- Built in the USA using domestic and foreign parts
UL 2020 Listed
- Not For Sale In MA/CA
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Automatic Voltage Regulation Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 1912 lbs |
| Length | 97-3/8" |
| Width | 38" |
| Height | 48-7/8" |
Specifications
| Voltage | 277, 480V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 80,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 80,000 Watts |
| LP Power Capacity | 75,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 534 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 1,063 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 6 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 11 gallons/hr |
| Amperage | 120A |
| Decibel Rating @ 7m | 68 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 4500 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
- Brand: Generac
- SKU: bci4724979
- Viewed: 9
- Availability: In Stock
$27,564.00
Tags:GeneracProtector RG Series80kW Generator277/480V GeneratorThree Phase GeneratorMulti-Fuel GeneratorMobile LinkCommercial GeneratorLiquid Cooled GeneratorBackup Power

