Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 807 lbs |
| Length | 62-3/16" |
| Width | 30-5/8" |
| Height | 38-5/8" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 30,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 30,000 Watts |
| LP Power Capacity | 30,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 320 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 492 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 4 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 5 gallons/hr |
| Amperage | 90A |
| Decibel Rating @ 7m | 59 - 73 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| RPM | 3600 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL, EPA Compliant |
| Warranty | 5 Year |
Generac Protector RG Series 30kW (120 / 240V) Three-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator (Aluminum) with Mobile Link (48-State)
- Product Code: RG03015JNAX
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 807 lbs |
| Length | 62-3/16" |
| Width | 30-5/8" |
| Height | 38-5/8" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 30,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 30,000 Watts |
| LP Power Capacity | 30,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 320 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 492 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 4 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 5 gallons/hr |
| Amperage | 90A |
| Decibel Rating @ 7m | 59 - 73 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| RPM | 3600 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL, EPA Compliant |
| Warranty | 5 Year |
- Brand: Generac
- SKU: RG03015JNAX
- Viewed: 6
- Availability: In Stock
$11,559.00
Tags:GeneracProtector RG Series30kW GeneratorThree Phase GeneratorLiquid Cooled GeneratorMobile LinkStandby GeneratorCommercial GeneratorNatural Gas GeneratorLP Generator

