Features
| Protector Series Emergency Standby Power Generator | For commercial buildings with 120/208V 3-Phase service |
| Runs off natural gas or LP fuel source | Includes Mobile Link Wi-Fi / Ethernet Connectivity* |
| Monitor generator status on a smart phone, tablet or PC | *Requires internet connection |
| Quiet-Test | Low-speed exercise mode for quieter weekly tests; 59 dB at 23' |
| Multi-Lingual Evolution | Two-Line LCD Display provides service and maintenance intervals |
| Automotive-Style Engine | Powerful Generac 1.5L DOHC 4-cylinder liquid-cooled engine |
| Sound Attenuated, Acoustically Designed Aluminum Enclosure | Corrosion-resistant material ideal for salty air conditions |
| Lockable, external viewing window for quick status check | Automatic Shutdown Safety Feature |
| High coolant temp, low coolant, low oil pressure and overspeed | Transfer Switch (Sold Separately) |
| Customize your system based on your actual application | 5-Year Limited Warranty + 24/7-365 Customer Support |
| Have your questions answered when it's convenient for you |
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 777 lbs |
| Length | 62-3/16" |
| Width | 30-5/8" |
| Height | 38-5/8" |
Specifications
| Voltage | 120, 208V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 25,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 25,000 Watts |
| LP Power Capacity | 25,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 297 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 430 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 3 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 5 gallons/hr |
| Amperage | 87A |
| Decibel Rating @ 7m | 59 - 73 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 1500 CC |
| RPM | 3600 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| EPA Compliant | |
| Warranty | 5 Year |
Generac Protector RG Series 25kW (120 / 208V) Three-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator with Mobile Link
- Product Code: RG02515GNAX
Features
| Protector Series Emergency Standby Power Generator | For commercial buildings with 120/208V 3-Phase service |
| Runs off natural gas or LP fuel source | Includes Mobile Link Wi-Fi / Ethernet Connectivity* |
| Monitor generator status on a smart phone, tablet or PC | *Requires internet connection |
| Quiet-Test | Low-speed exercise mode for quieter weekly tests; 59 dB at 23' |
| Multi-Lingual Evolution | Two-Line LCD Display provides service and maintenance intervals |
| Automotive-Style Engine | Powerful Generac 1.5L DOHC 4-cylinder liquid-cooled engine |
| Sound Attenuated, Acoustically Designed Aluminum Enclosure | Corrosion-resistant material ideal for salty air conditions |
| Lockable, external viewing window for quick status check | Automatic Shutdown Safety Feature |
| High coolant temp, low coolant, low oil pressure and overspeed | Transfer Switch (Sold Separately) |
| Customize your system based on your actual application | 5-Year Limited Warranty + 24/7-365 Customer Support |
| Have your questions answered when it's convenient for you |
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 777 lbs |
| Length | 62-3/16" |
| Width | 30-5/8" |
| Height | 38-5/8" |
Specifications
| Voltage | 120, 208V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 25,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 25,000 Watts |
| LP Power Capacity | 25,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 297 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 430 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 3 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 5 gallons/hr |
| Amperage | 87A |
| Decibel Rating @ 7m | 59 - 73 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 1500 CC |
| RPM | 3600 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| EPA Compliant | |
| Warranty | 5 Year |
- Brand: Generac
- SKU: RG02515GNAX
- Viewed: 10
- Availability: In Stock
$11,389.00
Tags:generac protector rg seriesgenerac 25kw generatorthree phase standby generatorliquid cooled standby generatorcommercial backup generatorwhole building generatoremergency power generatorautomatic standby generatorpremium standby generatornatural gas generatorlp gas generatorbackup power systemindustrial standby generatorgenerac mobile linksmart standby generatorheavy duty generatorquiet standby generatorcommercial power generator120 208v generatorprotector rg generator


