Features
- SCAQMD Compliant
- Meets emissions requirements for sale in CA/MA
- Protector RG13090 - 130kW Natural Gas Emergency Standby Generator
- Designed for large homes and small commercial buildings
- For 120/240 Volt Single-Phase applications
- Includes Mobile Link Wi-Fi / Ethernet Connectivity
- Monitor generator status on a smartphone, tablet or PC
- Automatic Operation Only
- Requires automatic transfer switch (Not Included)
- Fully automatic operation when paired with Generac Smart Switch
- 5-Year Limited Warranty + 24/7-365 Customer Support
- 8.9L Generac Turbocharged V8 Engine
- Hydraulic lifters for improved performance and less maintenance
- Operates at 1800 RPM for quieter and more efficient operation
- True Power Technology
- Provides low Total Harmonic Distortion (<5%) for sensitive electronics
- Automatic Digital Voltage Regulation
- Allows faster response time and maximum motor starting ability
- Evolution Digital Controller
- Multilingual 2-Line LCD display for simple operation
- Programmable exerciser helps prevent oil seal drying and damage
- QUIET-TEST Self-Test Mode
- Runs at lower RPM for quieter self-testing
- Aluminum Enclosure with Rhino Coat Powder-Coated Finish
- Corrosion resistant design for all weather conditions
- Coolant Isolation Valves
- Allows easier installation of cold weather kits
- Built in the USA using domestic and foreign parts
- UL 2200 Listed
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Automatic Voltage Regulation, Hour Meter, Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 3000 lbs |
| Length | 110" |
| Width | 40-11/16" |
| Height | 64-1/8" |
Specifications
| Voltage | 120 / 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 130,000 Watts |
| NG Power Capacity | 130,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 1,005 ft³/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 1,797 ft³/hr |
| Amperage | 542A |
| Decibel Rating @ 7m | 75 dBA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 8860 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL, SCAQMD Compliant |
| Warranty | 5 Year |
Generac Protector RG Series 130kW (120 / 240V) Single-Phase Liquid Cooled Natural Gas Standby Generator with Mobile Link (SCAQMD)
- Product Code: RG13089ANAC
Features
- SCAQMD Compliant
- Meets emissions requirements for sale in CA/MA
- Protector RG13090 - 130kW Natural Gas Emergency Standby Generator
- Designed for large homes and small commercial buildings
- For 120/240 Volt Single-Phase applications
- Includes Mobile Link Wi-Fi / Ethernet Connectivity
- Monitor generator status on a smartphone, tablet or PC
- Automatic Operation Only
- Requires automatic transfer switch (Not Included)
- Fully automatic operation when paired with Generac Smart Switch
- 5-Year Limited Warranty + 24/7-365 Customer Support
- 8.9L Generac Turbocharged V8 Engine
- Hydraulic lifters for improved performance and less maintenance
- Operates at 1800 RPM for quieter and more efficient operation
- True Power Technology
- Provides low Total Harmonic Distortion (<5%) for sensitive electronics
- Automatic Digital Voltage Regulation
- Allows faster response time and maximum motor starting ability
- Evolution Digital Controller
- Multilingual 2-Line LCD display for simple operation
- Programmable exerciser helps prevent oil seal drying and damage
- QUIET-TEST Self-Test Mode
- Runs at lower RPM for quieter self-testing
- Aluminum Enclosure with Rhino Coat Powder-Coated Finish
- Corrosion resistant design for all weather conditions
- Coolant Isolation Valves
- Allows easier installation of cold weather kits
- Built in the USA using domestic and foreign parts
- UL 2200 Listed
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Automatic Voltage Regulation, Hour Meter, Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 3000 lbs |
| Length | 110" |
| Width | 40-11/16" |
| Height | 64-1/8" |
Specifications
| Voltage | 120 / 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 130,000 Watts |
| NG Power Capacity | 130,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 1,005 ft³/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 1,797 ft³/hr |
| Amperage | 542A |
| Decibel Rating @ 7m | 75 dBA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Generac |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 8860 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL, SCAQMD Compliant |
| Warranty | 5 Year |
- Brand: Generac
- SKU: bci4724959
- Viewed: 20
- Availability: In Stock
$33,795.00
Tags:GeneracProtector RG Series130kW GeneratorNatural Gas GeneratorLiquid CooledStandby GeneratorMobile LinkSingle Phase GeneratorBackup PowerHome Generator

