Features
| Generac Protector Series Diesel Standby Generator | Designed for residential and light commercial applications |
| Fully Automatic Operation When Paired with Generac ATS | Generator is only compatible with Generac Auto Transfer Switches |
| Includes Mobile Link Wi-Fi / Ethernet Connectivity* | Monitor generator status on a smart phone, tablet or PC |
| *Requires internet connection | Mitsubishi 3.3L In-Line Turbocharged 4-Cylinder Diesel Engine |
| Fuel efficient design runs at 1800 RPM for long engine life | Integrated, Extended Run, 132-Gallon Double-Wall Base Fuel Tank |
| Provides up to 65 hours of run time at 1/2 load | Two-Line LCD Evolution Controller |
| Easy viewing, monitoring and management of generator functions | Quiet Test |
| Runs at a lower RPM, is quieter and consumes less fuel | Isochronous Electronic Governor Control |
| Precise load response and voltage/frequency regulation (+ or - 1%) | Corrosion-Resistant Aluminum Enclosure |
| Enhanced durability, ideal for coastal and salt-water environments | Sound dampening design limits sound pressure to a low 70dB(A) |
| Code Ready - Compatibility With A Variety Of Environments | External Vent and Fill, UL/CUL 142-Listed Double Wall Based Tank |
| UL/CUL 2200-Listed Generator - 5-Year Limited Warranty |
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Automatic Voltage Regulation Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 2492 lbs |
| Length | 95" |
| Width | 35" |
| Height | 66" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 48,000 Watts |
| Amperage | 200A |
| Decibel Rating @ 7m | 65 - 70 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Mitsubishi |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 3300 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
Generac Protector RD Series 48kW (120 / 240V) Single-Phase Liquid Cooled Diesel Extended Run Standby Generator with Mobile Link
- Product Code: RD04833ADAL
Features
| Generac Protector Series Diesel Standby Generator | Designed for residential and light commercial applications |
| Fully Automatic Operation When Paired with Generac ATS | Generator is only compatible with Generac Auto Transfer Switches |
| Includes Mobile Link Wi-Fi / Ethernet Connectivity* | Monitor generator status on a smart phone, tablet or PC |
| *Requires internet connection | Mitsubishi 3.3L In-Line Turbocharged 4-Cylinder Diesel Engine |
| Fuel efficient design runs at 1800 RPM for long engine life | Integrated, Extended Run, 132-Gallon Double-Wall Base Fuel Tank |
| Provides up to 65 hours of run time at 1/2 load | Two-Line LCD Evolution Controller |
| Easy viewing, monitoring and management of generator functions | Quiet Test |
| Runs at a lower RPM, is quieter and consumes less fuel | Isochronous Electronic Governor Control |
| Precise load response and voltage/frequency regulation (+ or - 1%) | Corrosion-Resistant Aluminum Enclosure |
| Enhanced durability, ideal for coastal and salt-water environments | Sound dampening design limits sound pressure to a low 70dB(A) |
| Code Ready - Compatibility With A Variety Of Environments | External Vent and Fill, UL/CUL 142-Listed Double Wall Based Tank |
| UL/CUL 2200-Listed Generator - 5-Year Limited Warranty |
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Automatic Voltage Regulation Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 2492 lbs |
| Length | 95" |
| Width | 35" |
| Height | 66" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 48,000 Watts |
| Amperage | 200A |
| Decibel Rating @ 7m | 65 - 70 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Mitsubishi |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 3300 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
- Brand: Generac
- SKU: RD04834ADAE
- Viewed: 9
- Availability: In Stock
$17,847.00
Tags:generac protector rd seriesgenerac 48kw generatordiesel standby generatorliquid cooled standby generatorcommercial backup generatorwhole home generatoremergency power generatorgenerac diesel standbyautomatic standby generatorpremium diesel generatorextended run generatorgenerac mobile linkindustrial standby generatorresidential backup generatorsmart standby generatorquiet diesel generatorheavy duty generatorbackup power systemsingle phase diesel generatorprotector rd generator

