Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 2463 lbs |
| Length | 96" |
| Width | 35" |
| Height | 73-13/16" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 30,000 Watts |
| Amperage | 125A |
| Decibel Rating @ 7m | 65 - 70 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Perkins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 2200 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |
Generac Protector RA Series 30kW (120 / 240V) Single-Phase Liquid Cooled Diesel Extended Run Standby Generator with Mobile Link
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 2463 lbs |
| Length | 96" |
| Width | 35" |
| Height | 73-13/16" |
Specifications
| Voltage | 120, 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 30,000 Watts |
| Amperage | 125A |
| Decibel Rating @ 7m | 65 - 70 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Perkins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 2200 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 5 Year |