Features
- Cummins Quiet Connect
- For light commercial applications with 120/240V 3-Phase power
- Powered By Cummins 5.9L Turbocharged Liquid-Cooled Engine
- 1800 RPM design provides reliability and fuel efficiency
- Brushless CA Series Alternator
- Provides +/- 1% voltage and +/- 0.25% frequency regulation
- As close to utility power as you can get in a standby generator
- Advanced Design Sound Attenuated Aluminum Enclosure
- Aesthetically appealing withstands winds up to 180 MPH
- One of the quietest generators of its kind (71dB at 7M)
- PowerCommand Electronic Control
- Provides industry-leading self-diagnostic capabilities
- Flexible Exercise Mode
- Exercise at a time, frequency and duration that suits you
- Reducing unnecessary fuel consumption, emissions and noise
- Coolant Heater For Extreme Environmental Conditions (Included)
- Factory installed, Allows for cold weather starts down to -40 degrees F
- Automatic Transfer Switch (Sold Separately)
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 2830 lbs |
| Length | 118-11/16" |
| Width | 40" |
| Height | 58-5/16" |
Specifications
| Voltage | 120 / 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 100,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 100,000 Watts |
| LP Power Capacity | 100,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 805 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 1,318 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 9 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 14 gallons/hr |
| Amperage | 301A |
| Decibel Rating @ 7m | 71 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 5900 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 2 Year |
Cummins Quiet Connect Series 100kW (120 / 240V) Three-Phase Liquid Cooled Multi-Fuel Standby Generator
- Product Code: A054F867
Features
- Cummins Quiet Connect
- For light commercial applications with 120/240V 3-Phase power
- Powered By Cummins 5.9L Turbocharged Liquid-Cooled Engine
- 1800 RPM design provides reliability and fuel efficiency
- Brushless CA Series Alternator
- Provides +/- 1% voltage and +/- 0.25% frequency regulation
- As close to utility power as you can get in a standby generator
- Advanced Design Sound Attenuated Aluminum Enclosure
- Aesthetically appealing withstands winds up to 180 MPH
- One of the quietest generators of its kind (71dB at 7M)
- PowerCommand Electronic Control
- Provides industry-leading self-diagnostic capabilities
- Flexible Exercise Mode
- Exercise at a time, frequency and duration that suits you
- Reducing unnecessary fuel consumption, emissions and noise
- Coolant Heater For Extreme Environmental Conditions (Included)
- Factory installed, Allows for cold weather starts down to -40 degrees F
- Automatic Transfer Switch (Sold Separately)
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert/Shutdown |
| Product Weight | 2830 lbs |
| Length | 118-11/16" |
| Width | 40" |
| Height | 58-5/16" |
Specifications
| Voltage | 120 / 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 100,000 Watts |
| Fuel Type | Liquid Propane, Natural Gas |
| NG Power Capacity | 100,000 Watts |
| LP Power Capacity | 100,000 Watts |
| NG Fuel Consumption @ 50% Load | 805 ft3/hr |
| NG Fuel Consumption @ 100% Load | 1,318 ft3/hr |
| LP Fuel Consumption @ 50% Load | 9 gallons/hr |
| LP Fuel Consumption @ 100% Load | 14 gallons/hr |
| Amperage | 301A |
| Decibel Rating @ 7m | 71 dbA |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12v Auto Start |
| Cubic Capacity | 5900 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 2 Year |
- Brand: Cummins
- SKU: A054F867
- Viewed: 18
- Availability: In Stock
$35,742.00
Tags:CumminsQuiet ConnectRS100Standby GeneratorCommercial GeneratorLiquid Cooled GeneratorThree Phase GeneratorNatural Gas GeneratorLP GeneratorBackup Power

