Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert / Shutdown |
| Product Weight | 3064 lbs |
| Length | 113" |
| Width | 40" |
| Height | 56" |
Specifications
| Voltage | 120 / 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 150,000 Watts |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12V Auto Start |
| Cubic Capacity | 6690 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert / Shutdown | Yes |
Features
- Designed for agricultural applications
- Built for extreme environmental conditions
- Cummins 6.69L heavy duty diesel engine
- High efficiency 1800 RPM operation
- Brushless alternator with stable voltage output
- PowerCommand automatic controller system
- Self-diagnostic and auto shutdown protection
- NFPA 110 Level 1 compliant
- Flexible exercise mode for fuel saving
- 2-Year warranty coverage
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 2 Year |
Cummins Ag Series 150kW (120 / 240V) Single-Phase Liquid Cooled Open Diesel Standby Generator
Overview
| Product Category | Standby Generator |
| Generator Features | Low Oil Alert / Shutdown |
| Product Weight | 3064 lbs |
| Length | 113" |
| Width | 40" |
| Height | 56" |
Specifications
| Voltage | 120 / 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 150,000 Watts |
| Mounting Pad | Concrete (Not Included) |
| Cooling Type | Liquid Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12V Auto Start |
| Cubic Capacity | 6690 CC |
| RPM | 1800 RPM |
| Low Oil Alert / Shutdown | Yes |
Features
- Designed for agricultural applications
- Built for extreme environmental conditions
- Cummins 6.69L heavy duty diesel engine
- High efficiency 1800 RPM operation
- Brushless alternator with stable voltage output
- PowerCommand automatic controller system
- Self-diagnostic and auto shutdown protection
- NFPA 110 Level 1 compliant
- Flexible exercise mode for fuel saving
- 2-Year warranty coverage
Product Assurance
| Certifications | UL |
| Warranty | 2 Year |