Overview
| Product Category | Portable Generator |
| Generator Features | Automatic Voltage Regulation, Fuel Gauge, Low Oil Alert/Shutdown, Low THD, Battery Included |
| Product Weight | 104.7 lbs |
| Length | 25-1/2" |
| Width | 18-1/8" |
| Height | 20-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 3,700 Watts |
| Starting Wattage | 4,500 Watts |
| LP Power Capacity | 3,330 Watts |
| Amperage | 30.8A |
| Cooling Type | Air Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12-Volt Button Start w/ Recoil + Remote |
| Cubic Capacity | 224 CC |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| EPA Compliant | Yes |
| Warranty | 1 Year and 3 Year |
Plug Types
| (1) NEMA 5-20R | Included |
| (1) RV Ready 30-Amp | Included |
| (2) USB | Included |
Cummins 3,700 (120V) Watt Electric Button / Recoil / Remote Start Multi-Fuel Portable Inverter Generator (49-State)
Overview
| Product Category | Portable Generator |
| Generator Features | Automatic Voltage Regulation, Fuel Gauge, Low Oil Alert/Shutdown, Low THD, Battery Included |
| Product Weight | 104.7 lbs |
| Length | 25-1/2" |
| Width | 18-1/8" |
| Height | 20-1/2" |
Specifications
| Voltage | 120V |
| Frequency | 60 Hz |
| Running Wattage | 3,700 Watts |
| Starting Wattage | 4,500 Watts |
| LP Power Capacity | 3,330 Watts |
| Amperage | 30.8A |
| Cooling Type | Air Cooled |
Engine
| Engine Brand | Cummins |
| Starting System | 12-Volt Button Start w/ Recoil + Remote |
| Cubic Capacity | 224 CC |
| Low Oil Alert/Shutdown | Yes |
Product Assurance
| EPA Compliant | Yes |
| Warranty | 1 Year and 3 Year |
Plug Types
| (1) NEMA 5-20R | Included |
| (1) RV Ready 30-Amp | Included |
| (2) USB | Included |